Milli Eğitim Bakanı Avcı:

Milli Eğitim Bakanı Avcı:
Milli Eğitim Bakanı Avcı:
- "Türkmenistan'da 22 yıldan beri faaliyet gösteren okullarımız, Türkmenistan ile Türkiye arasındaki bağların sıkılaştırılmasına ve yeni köprüler inşa edilmesine aracılık eden kurumlar olmuşlardır" - "Türkmenistan'da Türkçe Öğretim Merkezi'nde 328, okullarımızda ise bin 500 öğrenci öğrenim görmekte ve 71 öğretmen görev yapmaktadır"

ANTALYA (AA) - Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Türkmenistan'da yaşayan Türk vatandaşlarının çocuklarının eğitimini karşılamak amacıyla kurulan okulların 22 yıldır faaliyet gösterdiğini belirterek, "Okullarımız, Türkmenistan ile Türkiye arasındaki bağların sıkılaştırılmasına ve yeni köprüler inşa edilmesine aracılık eden kurumlar olmuşlardır" dedi.

Belek turizm merkezinde bir otelde düzenlenen "Eğitim Alanında İşbirliğine Dair Hükümetlerarası Türk-Türkmen Konseyi Toplantısı"na, Bakan Avcı ile beraberinde Türkmenistan Eğitim Bakanı Purli Agamıradov, daire başkanları ve Türkmenistan'dan gelen heyet katıldı.

Avcı, burada yaptığı konuşmada, 15 Ağustos 2014 tarihinde Türkmenistan'ın Türkmenbaşı şehrinde imzaladıkları, Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ile Türkmenistan hükümeti arasında eğitim alanında birliğine dair anlaşmayla Uluslararası Türkmen Türk Üniversitesi, Ortak Türkmen Türk Okulu, Hükümetlerarası "Türk Türkmen Konseyi" kurulmasının kararlaştırıldığını belirtti.

Bu anlaşmadan sonra 7 Kasım 2014 tarihinde Aşkabat'ta imzaladıkları eğitim alanında iş birliğine dair protokol kapsamında da iki ülke arasındaki eğitim alanındaki iş birliği faaliyetlerini yürütmek üzere Hükümetlerarası "Türk Türkmen Konseyi" kurulduğunu anlatan Avcı, ardından bu konseyin tüzüğünün imzaladığını ifade etti.

Bugün de bu konseyin ilk toplantısını gerçekleştirmek üzere toplandıklarını vurgulayan Avcı, "İnşallah bugünün sonunda daha önce imzaladığımız anlaşmalar gereği yürüttüğümüz faaliyetlerle ilgili dokümanları müzakere etmiş olacağız ve Uluslararası Türkmen Türk Üniversitesi ve ortak Türkmen Türk Okulu ile ilgili metinlere son halini vereceğiz. Böylelikle yeni eğitim ve öğretim yılına bütün konularda inşallah anlaşmış olarak başlayacağız" diye konuştu.

- Türkiye'den 10 öğretim üyesi görevlendirildi

Türkmenistan ile yaptıkları anlaşma çerçevesinde gerçekleştirdikleri faaliyetler hakkında da bilgi veren Bakan Nabi Avcı, 2014-2015 eğitim-öğretim yılında TİKA'nın maddi desteğiyle Uluslararası Türkmen Türk Üniversitesine Türkiye'den 10 öğretim üyesinin görevlendirilmesinin sağlandığını açıkladı.

Avcı, üniversitenin işleyişiyle ilgili anlaşmayı imzaladıktan sonra da ihtiyaç duyulan alanlarda öğretim üyelerini bu yıl da göndermeye devam edeceklerini vurguladı.

Bir uygulama anlaşmasını imzalamalarının hukuken yeterli olacağı görüşünü paylaşan Avcı, "Bu uygulama anlaşmasının resmi olarak yürürlüğe girmesi, iç hukukumuz açısından daha kısa zaman alacağı için bugün bu uygulama anlaşması metni üzerinde mutabık kalırsak ki inşallah kalacağız, bu anlaşma imzalandıktan sonra en kısa sürede yürürlüğe girecek" dedi.

Bakan Avcı, şu bilgileri verdi:

"Türkmenistan'da bakanlığımıza bağlı bir ilkokul, bir ortaokul, bir Türk Anadolu Lise bir de Türkçe Öğretim Merkezi bulunmaktadır. Türkmenistan'da Türkçe Öğretim Merkezi'nde 328, okullarımızda ise bin 500 öğrenci öğrenim görmekte ve 71 öğretmen görev yapmaktadır. Bu okullarımız öncelikle Türkmenistan'da yaşayan Türk vatandaşı çocuklarının eğitim ihtiyacını gidermek hedefiyle kurulmuştur. Ancak yeterli kontenjan olması halinde yabancı ülke vatandaşlarının ve öncelikle Türkmenistan vatandaşı aileleri çocuklarına okulumuzda kabul edilmektedir."

- "Okullar yeni köprüler inşa edilmesine aracılık etti"

"22 yıldan beri faaliyet gösteren okullarımız, Türkmenistan ile Türkiye arasındaki bağların sıkılaştırılmasına ve yeni köprüler inşa edilmesine aracılık eden kurumlar olmuşlardır" diyen Avcı, her iki ülke yetkilileri arasında karşılıklı yazışmalar yoluyla ortaya konulan gerek mutabakat zaptında gerekse yönetmelikte çok küçük farklılıkların dışında büyük bir mutabakat sağlandığını kaydetti.

Toplantıda, aradaki küçük farklılıkların da giderileceğini ve hem yönetmeliğin hem de mutabakat zaptının imzaya hazır hale geleceğinin altını çizen Avcı, bu işlerin bir an önce bitirilebilmesi için gayretle çalışan ve olumlu yaklaşımlarıyla iki kardeş toplum arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkı sunan Türkmen yetkililerine teşekkür etti.

Türkmenistan Eğitim Bakanı Purli Agamıradov da Türkiye'de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, "Bilim ve eğitim alanında iş birliğimizi daha ileriye götürmek istiyoruz. Onun için burada görüşmelerimiz olacak" dedi.

Konuşmaların ardından, toplantı basına kapalı devam etti.