Mimarlar Odası Başkanı Aydın KONYSİAD'ın konuğu oldu

Mimarlar Odası Başkanı Aydın KONYSİAD'ın konuğu oldu
Mimarlar Odası Başkanı Aydın KONYSİAD'ın konuğu oldu
ANTALYA (AA) - Mimarlar Odası Antalya Şubesi Başkanı Osman Aydın, Konyaaltı Sanayici ve İşadamları Derneğinin (KONYSİAD) düzenlediği toplantıya...

ANTALYA (AA) - Mimarlar Odası Antalya Şubesi Başkanı Osman Aydın, Konyaaltı Sanayici ve İşadamları Derneğinin (KONYSİAD) düzenlediği toplantıya konuşmacı olarak katıldı.

Osman Aydın, işadamlarına, Antalya'da kentin geleceğine etki yapacak mimari projeler hakkında bilgi verdi.

Antalya'nın, Büyükşehir Yasası nedeniyle sınırlarının tüm ili kapsadığını anımsatan Aydın, kentte Burdur ve Isparta bölgelerini de kapsayan 1/100 binlik projelerin hazırlanması gerektiğini kaydetti. Aydın, şöyle devam etti.

"1/100 binlik planlarda tarım alanları, ulaşım planlamaları yapılmalı. Antalya sınırları içinde yapılacak planlar için herkes seferber olmalı. Antalya Büyükkent Yasası nedeniyle Antalya 5 ve 10 yıllık planlarını yapmalı. Antalya bu süre içinde ya sorunlarını çözecek ya da İstanbul gibi olacak. Bu süre içinde tarım alanları, kıyıların korunması ve kentin geleceğiyle ilgili planları yapması lazım. Önümüzdeki 10 yılı çok iyi değerlendirmeli. Nerede sağlıklı korumalar, yenileştirmeler yapılacak, bunlar belirlenmeli."

- "Kent için yararlıysa 'Evet' diyebiliriz"

Tünektepe Teleferik Projesi'nde bir takım sıkıntılar yaşandığına dikkati çeken Osman Aydın, Boğaçayı ve Konyaaltı projeleri hakkında da bilgi verdi.

Osman Aydın, şuana kadar hazırlanmış herhangi bir "Boğaçayı Projesi" olmadığını öne sürerek, şöyle konuştu:

"Şu anda ortada hazırlanmış herhangi bir Boğaçayı Projesi yok. Birçok sivil toplum kuruluşu ve ilgili kurumlar Boğaçayı Projesi'nin yapılamayacağını öngörüyor. Boğaçayı Projesi uygulanabilir mi? Bu bölgede 3-4 baraj, kum tutanlar yapılabilir. Konyaaltı Belediyesi Boğaçayı için çalışmalar yapıyor. Ama kamulaştırma sorunu çıkıyor. Büyükşehir Belediyesi burasını yap-işlet-devret modeline göre mi yapacak. Bu konuda bir uygulama yaratmalı. Bunlarla ilgili bir çalışma yok. Boğaçayı Projesi dediği Büyükşehir Belediyesi'nin seçim dönemlerinde hazırladığı 3 boyutlu görsellerden ibaret. Bunların ne projesi ne de planı var. Eğer böyle bir proje kent için yararlı ise 'Evet' diyebiliriz."

- Konyaaltı sahili için endişe

KONYSİAD Başkanı Bora Terzioğlu da kentin geleceği için Mimarlar Odası ile yakın diyalog içinde olmak istediklerini ifade etti.

Bora Terzioğlu, şöyle konuştu:

"Çünkü biliyor ve inanıyoruz ki projelerin kamuoyu ile paylaşılarak sağlıklı sonuca ulaşılmasının yolu sivil toplum örgütlerinden geçmektedir. Küçük dokunuşlarla güçlü dayanışma yaratılacağına inanıyoruz. Konyaaltı sahili ile ilgili kesin ve kalıcı çözüm üretilememiş olması içimizi acıtmaktadır. Hazırlanan projenin henüz teslim alınamadığını duyuyoruz. Proje tesliminden sonra yaşanacak olağan süreç de dikkate alındığında Konyaaltı sahili açısından 2016 yılı da kayıp mı olacak endişesini taşıyoruz."