MİT tırlarının durdurulmasıyla ilgili tutuklama

MİT tırlarının durdurulmasıyla ilgili tutuklama
MİT tırlarının durdurulmasıyla ilgili tutuklama
- Antalya Baro Başkanı Bacanlı: "Alınan mahkeme kararları var. Mahkeme kararları uyarınca bir arama kararı ve orada buna direnen görevliler var. Tarsus'ta açılan dava bu. Burada soruyorum. Bu davada tutuklama kararının gerekçesi ne"

ANTALYA (AA) - Antalya Barosu avukatları, Adana ve Hatay'da Milli İstihbarat Teşkilatına (MİT) ait tırların durdurulması soruşturması kapsamında eski Adana Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık'ın, hakkında verilen tutuklamaya yönelik yakalama kararı gereği gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

Antalya Baro Başkanı Alper Tunga Bacanlı, baro binasında düzenlediği basın toplantısında, Tarsus 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin MİT tırlarının durdurulması soruşturması kapsamında o dönem görevli bazı kişiler hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı verdiğini, bu kapsamda eski Adana Başsavcısı Bağrıyanık'ın dün ailesinin yanında evinden alınarak Tarsus'a götürüldüğünü belirtti.

hukukun, Türk hukuk tarihinde bugüne kadar eşi benzeri görülmemiş bir kaosun içine sürüklendiğini iddia eden Bacanlı, toplumdaki vicdan ve adalet kavramının yara aldığını savundu.

 Hakimlerin, savcıların ve avukatların tutuklandığı bir ülkede hiçbir yurttaşın yasaların sağladığı güvenceden yararlanamayacağını öne süren Bacanlı, 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu'nun yakalama ve sorgu usulü başlıklı 88. maddesinde, "Ağır ceza mahkemesinin görevine giren suçüstü halleri dışında suç işlediği ileri sürülen hakim ve savcılar yakalanamaz, üzerleri ve konutları aranamaz, sorguya çekilemez. Ancak durum Adalet Bakanlığına bildirilir" ifadesinin yer aldığını kaydetti.

Bacanlı, bundan daha kötüsünün yaşanamayacağını düşündüklerini ama Türkiye 'de bir şekilde daha kötüsünün de yaşanabileceğini ifade etti.

Paralel yapı operasyonları adı altında Türkiye'de bir takım işlerin yapıldığını ileri süren Bacanlı, "Adana Başsavcısının ve oradaki Alay Komutanı ile savcılarının alındığı soruşturma , MİT tırlarının durdurulması. Yani bunun devlet içerisinde örgütlenmiş gizli bir kurumun, kuruluşun yahut bir yapının ortaya çıkarılması olarak algılanmaması gerekir" dedi. 

 Bağrıyanık'ın, Adana Başsavcılığından Cumhuriyet Başsavcı Vekilliğine tenzili rütbe ile Antalya'ya tayin edildiğini hatırlatan Bacanlı, 15 gün sonra da düz savcı yapıldığını, ardından açığa alındığını anlattı.

Bacanlı, kendisine göre olayda suç teşkil edecek hiçbir fiil olmadığını savunarak, "Alınan mahkeme kararları var. Mahkeme kararları uyarınca bir arama kararı ve orada buna direnen görevliler var. Tarsus'ta açılan dava bu. Burada soruyorum. Bu davada tutuklama kararının gerekçesi ne" diye konuştu.

Antalya Barosu, savunma mesleğinin temsilcileri anlamında görev ve sorumluluklarının farkında olduklarını vurgulayan Bacanlı, hukuksuzluklara daima tek vücut olarak karşı duracaklarını söyledi.