Mükelleflerin en çok yaptığı hata sahte belge kullanmak

Mükelleflerin en çok yaptığı hata sahte belge kullanmak
Mükelleflerin en çok yaptığı hata sahte belge kullanmak
- Vergi Denetim Kurulu Antalya Grup Başkanı Gündoğdu: - "Son 3 yılda özellikle sahte belge düzenleyicilerle ilgili tespitleri yapıyoruz. Mükelleflerin genel itibarıyla yaptığı yanlış, bilmeden sahte belge kullanmaktır"

ANTALYA (AA) - Vergi Denetim Kurulu Antalya Grup Başkanı Tamer Gündoğdu, "Son 3 yılda özellikle sahte belge düzenleyicilerle ilgili tespitleri yapıyoruz. Mükelleflerin genel itibarıyla yaptığı yanlış, bilmeden sahte belge kullanmaktır" dedi.

Gündoğdu, Akdeniz Üniversitesi Sosyal Tesisleri Kır Kahvesi'nde gerçekleştirilen Antalya Teknokent Yönetici ve İşletici AŞ kullanıcılarının "ATEK Kullanıcı Kahvaltısı"na katıldı.

Toplantıda konuşma yapan Gündoğdu, Vergi Denetim Kurulu Antalya Grup Başkanlığı olarak 300 civarında vergi müfettişiyle vergi incelemesi yaptıklarını söyledi.

İncelemeler sırasında daha çok mükelleflere yol gösterdiklerini belirten Gündoğdu, "Mükelleflere yaptıkları hataları ve düzeltilme yollarını gösteriyoruz. Kısacası mükellefin zararını en aza indirmek için yol gösterici bir misyon üstleniyoruz" dedi.

İş dünyasında mükelleflerin en çok yaptığı hatanın, sahte belge kullanmak olduğuna değinen Gündoğdu, enerjilerinin önemli bir bölümünü bu konuya harcadıklarını kaydetti.

Türkiye 'de ciddi oranda sahte belge kullanımı olduğunu anlatan Gündoğdu, şöyle konuştu:

"Kayıt dışılık ne kadar çoksa sahte belge kullanımı da o kadar çok oluyor. Son yıllarda sahte belge kullanımının yaygınlaşması bizim hatalarımızdan kaynaklanan bir durumdur. Ancak son 3 yılda özellikle sahte belge düzenleyicilerle ilgili tespitleri yapıyoruz. Mükelleflerin genel itibarıyla yaptığı yanlış, bilmeden sahte belge kullanmaktır." 

Mali müşavirlerin mükellefin göremeyeceği konularda bilgi sahibi olduğunu vurgulayan Gündoğdu, "Ortada bir sahte belge kullanımı varsa mali müşavir bunu hemen anlayabilir. Mali müşaviri aşan konularda vergi dairesine gidilebilir. Mükellefle ilgili hakkında olumsuz bir tespit var mı bize bu konuda bilgi verebilir misiniz dediğiniz zaman yardımcı olurlar" dedi.

Bir ürünün piyasada sabit bir fiyatı olduğunu söyleyen Gündoğdu, 3 liralık bir bardağın hiçbir zaman 1 liraya satılamayacağına işaret etti.

Toplantı sonunda Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Karagüzel, Gündoğdu'ya katılımlarından dolayı teşekkür belgesi verdi.