Muratpaşa Belediyesi'nin yenilenebilir enerji projesi

Muratpaşa Belediyesi'nin yenilenebilir enerji projesi
Muratpaşa Belediyesi'nin yenilenebilir enerji projesi
ANTALYA (AA) - Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ve tasarruflu binaların yapımını teşvik etmek için çalışma başlatan Muratpaşa...

ANTALYA (AA) - Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ve tasarruflu binaların yapımını teşvik etmek için çalışma başlatan Muratpaşa Belediyesi, yeni imara açılacak bölgeler için bina modellemesi yapıyor. Bu çalışma, ilgili tüm kurum ve kuruluşlara da örnek olacak.

Muratpaşa Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, çevreye zarar veren, tükenebilen, küresel ısınma ve hava kirliliği gibi olumsuzluklara neden olan enerji kaynaklarına alternatif çalışma yürütülüyor. Doğrudan Faaliyet Destekleri kapsamında Batı Akdeniz  Kalkınma Ajansı'na (BAKA) sunduğu "Enerji Verimliliği Potansiyeli ile Yenilenebilir Enerji Harita ve Envanter Çalışması" adlı projesi kabul edilen Muratpaşa Belediyesi, bu kapsamdaki çalışmalarını sürdürüyor.

Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğünce yürütülen çalışmalar kapsamında; aralarında Muratpaşa Belediyesi Hizmet Binası ve Falez 1, 2, 3 parklarının da bulunduğu; 2 okul, 2 hastane, 2 kamu binası, 2 otel, 2 AVM, 2 konut ve 1 park olmak üzere 13 adet yapının enerji verimliliği potansiyeli belirleniyor.

Isıtma, soğutma, aydınlatma gibi sistemleri incelenecek olan bu yapılar için, "Enerji Kimlik Belgesi" hazırlanıyor. Pilot yapılar için,  enerji verimliliği önerileri sunulup, müteahhitler, yapı denetim firmaları gibi tüm ilgililere bilgiler aktarılacak. Yenilenebilir enerjiyi destekleyen ve çevre sorunu yaşanmayan bir gelecek planlamayı amaçlayan Muratpaşa Belediyesi'nin bu çalışması 31 Mart 2015'te tamamlanacak.

İlgili tüm kurum ve kuruluşlar için de yol haritası olacak olan Muratpaşa Belediyesi'nin çalışması ile; Kırcami gibi yeni imara açılacak bölgelere, kendi enerjisini üreten yeşil bina modellemeleri hazırlanacak. Kullanılacak enerji türü, ısıtma, soğutma, aydınlatma sistemleri ve yalıtım malzemesi gibi öneriler de sunulacak.