Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler

Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
- Darbeyle görevinden uzaklaştırılan, seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi'nin idama mahkum edilmesi, Antalya ve Isparta'da protesto edildi

ANTALYA (AA) - Mısır 'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin idama mahkum edilmesi, Antalya ve Isparta'da protesto edildi.

Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) öncülüğünde Antalya'da Kazım Özalp Caddesi'nde toplanan grup, tekbir getirip, slogan atarak idam kararına tepki gösterdi.

Özgür-Der Antalya Temsilcisi Barış Hoyraz, burada yaptığı açıklamada, Mısır'da Sisi'nin 3 Temmuz 2013'te askeri darbe gerçekleştirdiğini ve binlerce Mısır halkını katlettiğini söyledi.

Mısır mahkemesinin Muhammed Mursi hakkında önce 20 yıl hapis cezası verdiğini anımsatan Hoyraz, şunları kaydetti:

"Mahkeme, bu cezanın üzerinden çok geçmeden Mursi hakkında idam kararı verdi. Sisi ve kuklaları bizleri öldürerek yok edebileceklerini zannediyor. Tarih, İbrahimlerin Nemrutlara, Musaların Firavunlara had bildirme sahneleriyle doludur. İnanıyoruz ki Musa'nın çocukları Firavunlara galip gelecektir."

- Isparta'daki protesto

İkindi namazının ardından eski Isparta İl Özel İdaresi'nin bulunduğu alanda toplanan grup da "Diren Mursi, Türkiye seninle", "Darbeciler yenilecek" yazılı pankartlar taşıyarak slogan attı. 

Grup adına basın açıklamasını okuyan Isparta İnsani Yardım Derneği Başkanı İdris Sezgin, Mısır'da halkın yüzde 52 oyu ile seçilerek başa gelmiş hükümetin, birinci yılı dolmadan tanklar ve toplarla yok edildiğini söyledi. 

Sezgin, 70 yıllık diktatörlüğe ses çıkarmayanların, ülkenin ilk ve tek seçilmiş devlet başkanına ve Mısır halkına barışı ve huzuru çok gördüğünü ifade ederek, idam kararlarından bu adaletsizliğe sessiz kalanların sorumlu olduğunu belirtti.

 Grup yapılan duanın ardından dağıldı.