Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler

Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
- ANİMDER Başkanı Emekli: - "Muhammed Mursi, değerli alim Yusuf el-Karadavi ve İhvan-ı Müslimin liderleri için verilen idam kararlarını kınıyoruz"

ANTALYA (AA) - Antalya İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği (ANİMDER), Mısır 'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve  Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi'nin de aralarında bulunduğu 122 kişinin idama mahkum edilmesini kınadı.

ANİMDER Başkanı Mustafa Emekli, yaptığı yazılı açıklamada, bugüne kadar hep zulmün, haksızlığın karşısında durduklarını belirtti. 

Her zaman milletin vicdanının olduğu yerden ses verdiklerini kaydeden Emekli, şöyle devam etti:

"Çünkü biz vicdanıyla muhasebesini yapanın, hak yoldan ayrılmadığını bilen bir ümmet olarak imam hatiplerde yetiştik. Bugün yine vicdanların haykırdığı yerden sesleniyor, Muhammed Mursi, değerli alim Yusuf el-Karadavi ve İhvan-ı Müslimin liderleri için verilen idam kararlarını kınıyoruz. Biz Müslümanlar dünya hayatını geçici olarak görüyor, eceli takdir edenin Rabbimiz olduğuna inanıyoruz. Bu sebeple ölüm, bizler için korkulacak bir durum değildir."

Emekli, Mısır halkının seçtiği lider Mursi'ye verilen idam kararının Allah'ın izni, kendilerinin de desteğiyle uygulanamayacağına inandıklarının altını çizdi.

"Mısırlı kardeşlerimizin bu zulme karşı mutedil tavrı vicdanlarda karşılığını bulacak" ifadesini kullanan Emekli, şunları kaydetti:

"Allah'ın yardımıyla önümüzdeki yıllar, adaletin tecelli ettiği yeni dönemlere vesile olacaktır. Bu idam kararlarına ANİMDER ve tüm imam hatipliler olarak sessiz kalmayacak ve uygulanmaması için dualarımızla, faaliyetlerimizle destek olacağız. Zulmün asla devam edemeyeceğine olan inancımızla tüm imam hatip camiası olarak halkımızla beraber Mısırlı kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Allah, inananların yardımcısıdır."