Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler

Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
- Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan: - "Dünya ayakta ama sözde demokrat ve sehte insan hakları savunucuları suskun. Hem bu kararı alanları hem de masumların sesine kulak tıkayanları şiddetle kınıyorum"

ANTALYA (AA) - Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Lütfi Elvan, Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye idam cezası verilmesine tepki gösterdi.

Elvan, Mısır Mahkemesi'nin ''hapishaneler baskını'' davasında Mursi'ye idam cezası vermesine ilişkin Twitter hesabından yaptığı açıklamada, bugün  insanlık için sınav günü olduğunu belirtti.

Mursi'ye idam kararına sessiz kalınamayacağını vurgulayan Elvan, " Dünya ayakta ama sözde demokrat ve sahte insan hakları savunucuları suskun. Hem bu kararı alanları hem de masumların sesine kulak tıkayanları şiddetle kınıyorum" ifadesini kullandı.

AK Parti Antalya İl Başkanı Rıza Sümer de Mısır'da Muhammed Mursi'ye idam cezası verilmesini AA muhabirine değerlendirdi.

Mısır'da seçimle gelen Mursi'nin darbe sonucu görevden indirildiğini hatırlatan Sümer, Mısır halkının kendi iradesine sahip çıkmak isterken gerçekleştirilen saldırı ve tehditler karşısında bir direniş gösterdiğini hatırlattı.

Kurulan darbe mahkemesinin aldığı kararlara batılı ülkelerin yanı sıra bazı Arap ülkelerinin de destek verdiğine işaret eden Sümer, "Bunlar da Sisi kadar bu işten sorumlu. Hem batı hem Arap ülkeleri bunlara yardım ve yataklık etmiştir. Onlar da rıza göstermişlerdir, zulüm yapılmasına destek olmuşlardır" dedi.

Batılıların demokrasi anlayışını ilgili cahiliye dönemine benzeten Sümer, şöyle devam etti:

"Cahiliye döneminde puta tapanlar vardır. Eskiden helvadan put yaparlarmış. Tapındıktan sonra karınları acıkınca bu putları yerlermiş. Batılıların demokrasi anlayışı da böyle. İşlerine gelince demokrasiyi kullanıyorlar. Bunlar Mısır'ın, Sisi'nin yalnız başına yapabileceği bir şey de değil. Batı desteğiyle yapıyor."

Kararın geri alınması için Arap ülkelerinin dışişleri bakanları nezdinde çalışma yapıldığına değinen Sümer, "Bu yanlış karardan dönülür diye ümit ediyoruz. Biz de darbeci zihniyeti kınama açısından, Mısır halkının iradesine sahip çıkmak için destek olacağız. Verilen yanlış kararın kaldırılmasını, dünya ülkelerinin bu konuda destek vermesini bekliyoruz" diye konuştu.

- Muğla

AK Parti Muğla İl Başkanı İhsan Küreci de seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi'ye verilen idam cezasına tepki gösterdi.

Askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan Mursi ile 106 kişiye geçtiğimiz aylarda verilen idam cezalarının onanmasını şiddetle kınadıklarının altını çizen Küreci, şunları kaydetti:

"Mursi, Mısır tarihinin ilk demokratik seçiminde halkın oylarıyla göreve geldi. Sayın Mursi'nin keyfi, uluslararası standartları karşılamaktan uzak ve hukuki sayılamayacak bir süreç sonucunda böyle bir hükümle karşı karşıya bırakılması, şüphesiz Mısır'ın ihtiyaç duyduğu toplumsal barış ve istikrarın sağlanmasına hiçbir şekilde katkı sağlamayacaktır. Mısır'ın izlediği bu yanlış yoldan bir an önce dönmesi ve söz konusu kararları gecikmeden geri alması hem Mısır'ın hem de bölgemizin barış ve istikrarı bakımından önemle beklenmektedir."