MÜSİAD'dan ATSO yönetimine istifa çağrısı

MÜSİAD'dan ATSO yönetimine istifa çağrısı
MÜSİAD'dan ATSO yönetimine istifa çağrısı
- MÜSİAD Antalya Şube Başkanı Lekesiz: - "Çetin Osman Budak'ın atadığı Davut Çetin ve yönetim kurulu üyeleri derhal istifa etmelidir. Köküne kadar siyasete bulaşmış bu kadro, ileride çok daha büyük tahrifatlara neden olmadan ellerini çabuk tutmalılar"

ANTALYA (AA) - Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Antalya Şube Başkanı Resul Lekesiz, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) yönetiminin odanın eski başkanı, CHP Antalya milletvekili adayı Çetin Osman Budak'ın direktifleriyle hareket ettiğini öne sürerek, başkan ve yönetim kurulu üyelerinin istifa etmesi gerektiğini savundu.

Lekesiz, yaptığı yazılı açıklamada, eski ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak'ın CHP'den Antalya milletvekili adayı olmasının ardından "oda başkanı gibi" açıklamalarda bulunduğunu ifade etti.

ATSO'nun şimdiki başkanı Davut Çetin ve yönetim kurulu üyelerinin "Çetin Osman Budak'ın güdümünde" hareket ettiğini ileri süren Lekesiz, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"ATSO gibi 133 yıllık köklü bir geçmişe sahip kuruluşun hala Çetin Osman Budak'ın direktifleri ile hareket etmesini, Davut Çetin marifeti ile bir siyasi partinin arka bahçesine dönüşmesini şiddetle kınıyoruz. ATSO, Gazipaşa'dan Kaş'a kadar her siyasi kesimden binlerce üyesi olan, saygın bir kuruluştur. Bu saygın kuruluşu siyasallaştırma çabası ne yazık ki aynı zamanda da değersizleştirmektedir. ATSO yönetim kurulu üyeleri, sığ bir anlayışla Çetin Osman Budak'ın sadece ATSO'nun milletvekili olacağını düşünebilirler. CHP milletvekili adayı Çetin Osman Budak, sadece ATSO'nun milletvekili olacağını düşünebilir ancak Antalya, sadece ATSO yönetim kurulu üyelerinden ibaret değildir. TBMM çatısı altında ATSO milletvekilliği gibi bir tanımlama da yoktur."

Lekesiz, Budak'ın ATSO başkanlığı yaptığı dönemde hayata geçiremediğini ileri sürdüğü projeleri şimdi vaat olarak vatandaşlara anlattığını, bunun "komik ve hüzün verici" olduğunu savunarak, "İşadamlarının zeka seviyesi ile adeta dalga geçen, rakamsal verilere dayanmayan açıklamaları Çetin Osman Budak'ın siyasi hacmini de ortaya koymaktadır" ifadesini kullandı.

- "Çetin, CHP kontenjanını ballı börek olarak görmekte"

ATSO'nun süratle bu tutumundan vazgeçmesi gerektiğini belirten Lekesiz, şunları kaydetti:

"Çetin Osman Budak'ın atadığı Davut Çetin ve yönetim kurulu üyeleri derhal istifa etmelidir. Köküne kadar siyasete bulaşmış bu kadro ileride çok daha büyük tahrifatlara neden olmadan ellerini çabuk tutmalılar. ATSO Başkanı Çetin, sanıyorum CHP kontenjanını ballı börek olarak görmekte, bir dahaki dönemde kendi yerini garantiye almak için böyle bir çalışmaya girmektedir. Sayın Davut Çetin CHP'den politika yapacaksa bunun zemini ATSO başkanlığı değildir. Çetin'in, Budak'ın bahşettiği makamın şehvetiyle istediğini yapacağını sanmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Meydanı boş bulduğunu düşünen ATSO Başkanı ve onu cesaretlendiren Çetin Osman Budak'ın bu tavrına kayıtsız kalmak, tasvip etmeyeceğimiz bir durumdur."

Lekesiz, ATSO'nun süreli olarak iş başına gelen yönetim kurulu üyelerinin siyasi tercihlerine göre yeniden dizayn edilemeyeceğini bildirdi. Memleket menfaatine durumlar karşısında tavırlarını ortaya koyduklarını anlatan Lekesiz, "ATSO hiçbir siyasi partinin derneği gibi davranamaz. Orası işadamlarından CHP'ye vekil çıkaralım derneği değildir" değerlendirmesinde bulundu.