Mutfak malzemelerinden heykel yapıyor

Mutfak malzemelerinden heykel yapıyor
Mutfak malzemelerinden heykel yapıyor
- Antalya'nın Kemer ilçesinde yaşamını sürdüren 77 yaşındaki Aysel İçli, kullanılmış mutfak malzemelerini sanat eserine dönüştürüyor - Aysel İçli: "Heykellerimi tamamen kendim için yapıyorum. Satın almak isteyenler çok oluyor ama katiyen satmam"

ANTALYA (AA) - LEYLA ATAMAN KOYUNCUOĞLU - Antalya'nın Kemer ilçesine yaşayan Aysel İçli, çatal, bıçak, kaşık, tencere, tava gibi kullanılmış mutfak malzemeleri ve inşaat tellerinden heykeller yapıyor.

Uzun yıllar Kemer'in Beldibi Mahallesi'nde turizm sektöründe çalışan,  İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü mezunu 77 yaşındaki Aysel İçli, yaptığı sıra dışı çalışmalarla dikkati çekiyor. Gittiği, gezdiği yerlerde sanayi sitelerini ve pazarları gezen ve buralardan malzeme toplayan İçli, ayrıca çatal, bıçak, kaşık, tencere, tava, kepçe gibi kullanılmış mutfak malzemeleri ile topladığı parçaları, sanat eserine dönüştürerek, ailesine ait otellerin bahçesinde sergiliyor.

Beldibi'de otelinin ortasında kurulu atölyesinde yaptığı çalışmaları AA muhabiriyle paylaşan İçli, 1938 yılında İstanbul'da doğduğunu, tüm çocukluğunun ve tahsil hayatının İstanbul'da geçtiğini söyledi. Sanata 6-7 yaşından beri ilgisinin bulunduğunu anlatan İçli, babasının zorlamasıyla gittiği hukuk fakültesini yarıda bırakarak, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisinde resim eğitimi aldığını kaydetti.

Akademide Bedri Rahmi Eyüboğlu, Halil Dikmen gibi hocalardan ders aldığını ifade eden İçli, okulu tamamladıktan sonra kısa bir süre resim öğretmenliği yaptığını, ardından eşinin işi nedeniyle 1963'te Antalya'ya yerleştiğini söyledi.

- Sıkıntıdan heykele başladı

Heykel yapmaya hem evde boş oturmaktan sıkıldığı için hem de çocuklarını eğlendirmek için 1970'li yıllarda başladığını anlatan İçli, şöyle devam etti:

"Beldibi'ne taşındığımızda buralar bomboştu. Boş duramadığım için 'ne yapayım' diye düşünürken bir gün bir şey için sanayiye gittim. Orada inşaat tellerini gördüm, 'Şunları alayım belki çocuklar için bir şey yapabilirim' dedim. Oturdum bir şeyler yapmaya başladım, heykeller ortaya çıktı. 1970'li yıllarda hobi amaçlı olarak başladım, öyle de devam ettim. Kullanılmış mutfak malzemelerinden yararlanmaya başladım. Oteli açtıktan sonra atölyemi de buraya kurdum. Vaktimin çoğu burada geçiyor. Okuldan birçok sanatçı arkadaşım var, illa 'sergi açalım' diyorlar. Hiç sergi açmadım. Diyorum ki onlara 'Bu otellerden iyi sergi alanı mı olur?' Yılın 6 ayında en az 2 bin kişi geliyor buraya, fotoğraf çekiyorlar, gidiyorlar. Sergi açsam bu kadar kişi gelir mi?"

- "Heykellerimi katiyen satmam"

Gittiği, gezdiği yerlerin sanayisini ve pazarlarını mutlaka dolaştığını ve kendisine ilginç gelen malzemeleri aldığını kaydeden İçli, ayrıca arkadaşlarının ve otele gelen müşterilerin de kendisine malzeme getirdiğini söyledi.

İçli, "Bir yere gittiğim zaman giyim kuşam yerlerini değil, sanayisini ve pazarlarını dolaşırım. Geçen iskele yapan bir arkadaşımın yanına gittim. Baktım çok güzel hurdalar var, onları aldım. Torunlarım da gittikleri yerden ilginç buldukları malzemeleri getirir ama genelde mutfak malzemesi kullanırım" diye konuştu.

Tanınmak, sergi açmak gibi bir hayalinin bulunmadığını anlatan İçli, "Heykellerimi tamamen kendim için yapıyorum. Satın almak isteyenler çok oluyor ama katiyen satmam" diyerek sözlerini tamamladı.