Narenciye üreticisine sigorta uyarısı

Narenciye üreticisine sigorta uyarısı
Narenciye üreticisine sigorta uyarısı
ANTALYA (AA) - Manavgat Ziraat Odası (MZO) Başkanı Rasim Metin, narenciye üreticilerini sigorta konusunda uyardı.Metin, yaptığı yazılı açıklamada,...

ANTALYA (AA) - Manavgat Ziraat Odası (MZO) Başkanı Rasim Metin, narenciye üreticilerini sigorta konusunda uyardı.

Metin, yaptığı yazılı açıklamada, narenciye bahçelerinin sigorta kabul tarihinin 14 Temmuz Salı günü biteceğini bildirdi.

Sigorta yaptırmak isteyen üreticilerin acele etmeleri gerektiğini vurgulayan Metin, tarımsal üretimi tehdit eden doğal riskler nedeniyle meydana gelen kayıpların üreticinin üretim faaliyetlerini kesintiye uğrattığını kaydetti.

Metin, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Özellikle geçen yıl narenciye bahçelerinde üretimi fazlasıyla etkileyen dolu ve don yaşandı. Sigorta yaptıran çiftçilerimiz tazminatlarını aldı. TARSİM tüm bitkisel ürünler için dolu, fırtına , hortum, yangın, deprem heyelan, sel ve su baskını risklerinin neden olduğu miktar kaybı sigorta kapsamındadır. Ayrıca meyvelerde don riskinin neden olduğu miktar kaybı, dolu riskinin neden olduğu kalite kaybı da isteğe bağlı olarak sigorta kapsamına alınabilir. Çiftçilerimizin bin bir emekle baktığı narenciye bahçelerinde doğal afetlerden dolayı sıkıntı yaşamamaları için sigorta yaptırmaları gerekmektedir."