Nitelikli Çıraklık ve İşbaşında Eğitimin Teşviki Konferansı

Nitelikli Çıraklık ve İşbaşında Eğitimin Teşviki Konferansı
Nitelikli Çıraklık ve İşbaşında Eğitimin Teşviki Konferansı
- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik: - "Türkiye Cumhuriyeti olarak G20'nin, küresel sorunların çözümünde en uygun platform olduğunu düşünüyoruz"

ANTALYA (AA) - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türkiye Cumhuriyeti olarak G20'nin küresel sorunların çözümünde en uygun platform olduğunu söyledi. 

Bakan Çelik, Antalya'da kent merkezindeki bir otelde gerçekleştirilen G20-OECD Nitelikli Çıraklık ve İşbaşında Eğitimin Teşviki Konferansı sonrasında G20 İstihdam Çalışma grubu delegeleri ve konferans katılımcılarla resepsiyonda bir araya geldi.

Çelik, burada yaptığı konuşmada, 2010 yılından bu yana yıllık bazda çalışmalar yürüten istihdam görev gücünün, istihdam çalışma grubuna dönüşerek kurumsallaştığını ve süreklilik kazandığını söyledi.

İstihdam çalışma grubunun ilk toplantısının Türkiye dönem başkanlığında gerçekleşmesinden büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Çelik, "Türkiye Cumhuriyeti olarak G20'nin, küresel sorunların çözümünde en uygun platform olduğunu düşünüyoruz. Nitekim 2008 krizinin yol açtığı sorunları G20 ülkeleri ortak bir şekilde ele almış, çözüm önerileri getirmiş ve bunda da büyük ölçüde başarılı olmuştur" dedi. 

Dönem başkanlığı sürecinde istihdam alanında öncelikli konuları belirlerken titiz davrandıklarını ve herkesi ilgilendiren konuları seçme gayreti içinde olduklarını anlatan Bakan Çelik, artık G20 söylemlerini eyleme geçirme zamanının geldiğini ifade etti.

Bugün OECD ile düzenlenen nitelikli çıraklığın teşviki konferansı ile Türkiye ulusal işbaşında eğitim ağının kurulmasının atılan somut adımlar olarak önemli gelişmeler olduğunu söyleyen Çelik, G20 finans ve çalışma bakanlarının ortak toplantısının eylül ayında gerçekleştirilebileceğini, bu konuyla ilgili detaylı bilgilerin daha sonra taraflara verileceğini kaydetti.  

Bu yıl önemli ve yararlı çalışmalar yapılacağına, bakanlara ve liderlere faydalı, yenilikçi katkılar sağlanacağına inandığını söyleyen Çelik, uluslararası kuruluşlara ve sosyal taraflara çalışmalarından ötürü teşekkür etti. 

Bakan Çelik, katılımcılara Türkiye'nin birbirinden güzel şehirlerini de görmelerini tavsiye etti. 

Çelik, resepsiyonun ardından G20 İstihdam Çalışma Grubu delegeleri ve konferansa katılanlar onurlarına verilen akşam yemeğine katıldı.

- Konferans programı

Konferans yarın B20 İstihdam Görev Gücü açılış toplantısıyla devam edecek.

Toplantının açılışında B20 İstihdam Gücü Koordinatör Başkanı Başkanı Ali Koç, Uluslararası İşverenler Teşkilatı (IOE) Başkanı Daniel Funes de Rioja, B20 İstihdam Görev Gücü Eş Başkanı Yogendra Modi, TİSK Başkanı Yağız Eyüboğlu, Türk-İş Genel Başkanı ve L20 Türkiye Başkanı Ergün Atalay konuşma yapacak.