Öcalan'ın Türkiye'ye getirilişinin yıl dönümü

Öcalan'ın Türkiye'ye getirilişinin yıl dönümü
Öcalan'ın Türkiye'ye getirilişinin yıl dönümü
- HDP üyeleri, Antalya'da basın açıklaması yaptı

ANTALYA (AA) - İmralı Cezaevi'nde ömür boyu hapse mahkum edilen Abdullah Öcalan'ın Türkiye 'ye getirilişinin yıl dönümü nedeniyle Antalya'da basın açıklaması yapıldı. 

Muratpaşa ilçesi Altındağ Mahallesi'ndeki Aydın Kanza Parkı'nda toplanan HDP üyeleri, Öcalan lehine Türkçe, Kürtçe sloganlar attı, fotoğrafları ile çeşitli döviz ve pankartlar taşıdı. 

Pankartlarla Cumhuriyet Meydanı'na yürümek isteyen gruba, emniyet yetkilileri izin vermedi.  

Bunun üzerine basın açıklaması yapan HDP İl Başkanı Ahmet Kaya, "Öcalan'sız pankart ve resimlerle yürümek, yapıyor olduğumuz eylemin mantığına, anlayışına ters. Onun resimleri, pankartlarıyla yürümeyeceksek, bu eylemi başka türlü yapmamız mümkün değildir. Burada oturarak protestomuzu dile getireceğiz. Bu eylem, uluslararası komplonun protesto edilme eylemidir" dedi.

Açıklamanın ardından bir süre oturma eylemi gerçekleştiren grup, pankart ve dövizlerini topladıktan sonra Yener Ulusoy Bulvarı'nı takiben HDP il binasına doğru yürüyüşe geçti.

Emniyet yetkilileri grubu, slogan atmadan ve trafiği aksatmadan yaya kaldırımından yürümeleri konusunda ikaz etti. Bazı kişilerin yürüyüş sırasında buna uymaması üzerine, zaman zaman gergin anlar yaşandı.

Bu arada, grubun yürüyüş güzergahında bulunan MHP İl Başkanlığı önünde de polislerin güvenlik tedbiri aldığı gözlendi.

Tahılpazarı Mahallesi'ndeki HDP İl Başkanlığı'na ulaşan grup, daha sonra dağıldı.