"Odak Yapı Mimari ve Çevre Düzenleme Fikir Projesi Yarışması"

"Odak Yapı Mimari ve Çevre Düzenleme Fikir Projesi Yarışması"
"Odak Yapı Mimari ve Çevre Düzenleme Fikir Projesi Yarışması"
- Antalya Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Neyişçi: - "Böyle bir proje için bölgede çok fazla yer varken Kepez Kent Ormanı'na sınır alanın seçilmesi, bölgedeki mevcut yapı baskısını ciddi boyutta artıracaktır"

ANTALYA (AA) - Antalya Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tuncay Neyişçi, Kepez Belediyesi'nin düzenlediği "Odak Yapı Mimari ve Çevre Düzenleme Fikir Projesi Yarışması"nın yeterince tartışılmadığını iddia ederek, "Böyle bir proje için bölgede çok fazla yer varken Kepez Kent Ormanı'na sınır alanın seçilmesi, bölgedeki mevcut yapı baskısını ciddi boyutta artıracaktır" dedi.

Neyişçi, düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, kent bütününü etkileyen projelerin tüm kentlinin katılımı ile yapılması gerektiğini söyledi. Tunay Neyişçi, Kepez Belediyesi'nin başlattığı "Odak Yapı Mimari ve Çevre Düzenleme Fikir Projesi"nin kentli ile yeterince tartışılmadığını savundu.

Simge yapının yapılacağı alanın imar planında teknik altyapı alanı olduğuna da işaret eden Neyişçi, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Herhangi bir plan değişikliği yapılmadan projecilere, alanda yapı yüksekliği serbest ve yapı yoğunluğu yüzde 200'e kadar proje yapabilecekleri söylenmiştir. Kepez Belediyesi bu tavırla yarışmaya katılacaklardan imar mevzuatına aykırı proje talep ettiği gibi, plan değişikliği yapma hakkı bulunan plan müellifini, Büyükşehir Belediyesi Meclisi'ni ve kendi Belediye Meclisi'ni yok saymaktadır. Böyle bir proje için bölgede çok fazla yer varken Kepez Kent Ormanı'na sınır alanın seçilmesi, bölgedeki mevcut yapı baskısını ciddi boyutta artıracaktır. Bu konuyla ilgili proje şartnamesinde önleyici herhangi bir öneri bulunmamaktadır."

Antalya'nın, dünyanın en büyük traverten platosu üzerinde kurulduğuna da değinen Neyişçi, şöyle konuştu:

"Bu traverten yapı, Antalya ve Kepez'in özel, simgesel, doğal yapısıdır. Bu nedenle hem kara hem de deniz falezlerinin görünür ve yaşanır hale getirilmesi yeterlidir. Ayrıca proje kapsamında simge yapı ile çevresindeki 185 metrekarelik alan da projelendirilecektir. Her ne kadar şartname, doğal değerin korunmasını ifade etmişse de travertenlerin önemi vurgulanmamış ve korunması gerekliliğinin altı çizilmemiştir."