Öğrenciler geri dönüşüm hakkında bilgilendirildi

Öğrenciler geri dönüşüm hakkında bilgilendirildi
Öğrenciler geri dönüşüm hakkında bilgilendirildi
ANTALYA (AA) - Akseki Belediyesi ile sözleşmesi olan Dönüşüm Sanayi ve Ticaret Limited Şirketinde görevli Çevre Mühendisi Necip Balkaya tarafından...

ANTALYA (AA) - Akseki Belediyesi ile sözleşmesi olan Dönüşüm Sanayi ve Ticaret Limited Şirketinde görevli Çevre Mühendisi Necip Balkaya tarafından öğrencilere, ambalaj atıklarının geri dönüşümü semineri verildi.

Akseki Ali-Hasan Coşkun Kardeşler İlkokulu, Cevizli İlkokulu ve Taşlıca Ahmet Hamdi Akseki İlkokulunda düzenlenen seminerde öğrencilere geri dönüşüm ve doğal kaynakların korunması, ambalaj atıklarının kaynakta ayrı toplanması konuları anlatıldı.

Çevre Mühendisi Necip Balkaya, ambalaj atıklarının diğer çöplerden ayrı olarak geri dönüşüm konteynerlerinde toplanması gerektiğini kaydetti. Balkaya, bu sayede hem ülkenin doğal kaynaklarının korunacağını hem de hammadde ithalatı için yabancı ülkelere ödenen dövizin azalacağını ifade etti.

Balkaya, bu çalışmalar sayesinde çevre kirliliğinin önleneceğinin altını çizerek, "Geri kazanılan 1 alüminyum meşrubat kutusu sayesinde tasarruf edilen enerji ile 100 wattlık ampul 20 saat yanabilir. Geri kazanılan 1 ton atık kağıt, yetişmiş 18 çam ağacını kesilmekten kurtarır" dedi.

- "Akseki halkı projeye destek veriyor"

Çevre sağlığına büyük katkı sağlayacak projeye Akseki halkının da büyük destek verdiğini belirten Balkaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Geri kazanılabilir ambalaj atıklarının çöpten ayrı olarak toplanması ve yeniden ekonomiye kazandırılması projesiyle hammadde kullanımını azaltarak doğal kaynaklarımızda korumuş oluyoruz, geleceğimize sahip çıkıyoruz. Akseki Belediyesiyle ortaklaşa yürüttüğümüz çalışmayla ambalaj atıklarının her geçen gün daha da arttığını görüyoruz. İlkokullarda yapılan seminerler sayesinde çocuklarımız bu konuda daha bilinçli hale geliyor. Bilgilendirme çalışmaları ve halkımızın desteğiyle bu proje eminim daha da büyüyerek gelişecek."

Dönüşüm Sanayi Müdürü Furkan Girgin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ambalaj atıklarını toplamak için ilçe geneline 68 konteyner dağıtıldığını bildirdi. Bu konteynerlerden atıkların gün içinde toplanıp tesislerine getirildiğini anlatan Girgin, "Hepimiz biliyoruz ki gelişen dünyayla hammadde ihtiyacımız artmakta ve buna paralel olarak da doğal kaynaklarımız hızla azalmaktadır. Doğal kaynaklarımızı korumak için ambalaj atıklarını çöpten ayırarak ambalaj atığı konteynerlerine atmamız gerekmektedir" dedi.


  ETİKETLER:

  Antalya

  ,

  çevre

  ,

  tasarruf

  ,

  Proje

  ,

  ilçe

  ,

  sanayi

  ,

  paralel

  ,

  Enerji