Okul Öncesi İki Dilli Eğitim Projesi Çalıştayı

Okul Öncesi İki Dilli Eğitim Projesi Çalıştayı
Okul Öncesi İki Dilli Eğitim Projesi Çalıştayı
- AKVAM ve Mei-MaT tarafından yürütülen projenin çalıştayı, Antalya'da yapıldı

ANTALYA (AA) - Akdeniz Üniversitesi Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi (AKVAM) ile Almanya'nın Heidelberg Göç Araştırmaları ve Kültürlerüstü Eğitim Merkezi (Mei-MaT) tarafından yürütülen, Okul Öncesi İkili Dilli Eğitim Projesi Çalıştayı Antalya'da gerçekleştirildi.

Akdeniz Üniversitesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Kundu'da bulunan Aska Otel'de yapılan çalıştayda, Türk ve Alman uzmanlar ve araştırmacılar, okul önceki iki dilli eğitim konusunda lisans programının oluşturulması ve uygulamaya geçirilmesi konusunu tartıştı.

Bazı Avrupa ülkelerinin iki dilli okul öncesi eğitim konusundaki politikaları ve uygulamaları ile Avrupa'daki Türk kökenli çocukların dil durumunun ele alındığı çalıştayda, okul öncesi çok dilliliğin çocuklarda daha sonraki dil öğrenimi için çok uygun bir zemin oluşturduğu, yaratıcılık ve muhakeme gücünü de son derece güçlendirdiği tespiti yapıldı.

Almanya'dan Mannheim ve Frankfurt ile Türkiye'den İstanbul ve Antalya'dan iki dilli kreş örneklerinin tanıtıldığı çalıştayda, çocukların oyunlarla nasıl hızlı ve kolay dil öğrendikleri ifade edildi.

Başbakanlığa bağlı Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı tarafından desteklenen model proje ile Almanya'da, Türk ve Alman çocuklarının birlikte gideceği kreşlerde çalışacak öğretmen yetiştirilmesinin amaçlandığı bildirildi.