Okullarda ilk ders zili çaldı

Okullarda ilk ders zili çaldı
Okullarda ilk ders zili çaldı
- Antalya'da üç aylık yaz tatilinin ardından 427 bin 854 öğrenci ve 26 bin 579 öğretmen ders başı yaptı - Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Denetim Başkanı Ala: - "Sadece kendi vatandaşlarını değil, zorunlu göçler nedeniyle ülkemize sığınmış olan her ferdin nitelikli eğitim hizmetinden faydalanması için bütün imkanlar devletimiz tarafından seferber edilmiştir"

ANTALYA (AA) - Antalya'da üç aylık yaz tatilinin ardından 427 bin 854 öğrenci ve 26 bin 579 öğretmen ders başı yaptı.

Yeni eğitim ve öğretim yılının ve İlköğretim Haftası'nın başlaması dolayısıyla bu yıl eğitim-öğretime başlayan, Konyaaltı Hurma Yarbay Pınar İlkokulunda tören düzenlendi.

Büyükşehir Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende, 4'üncü sınıf öğrencileri okula yeni başlayanlara çiçek verdi.

Törende konuşan Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Denetim Başkanı Atif Ala, bugün okul öncesi, ilkokul birinci sınıf ve ortaokul 5'inci sınıfta yaklaşık 5 milyon öğrencinin ilk kez yeni okullarıyla tanıştığını, toplamda da yaklaşık 18 milyon öğrencinin ders başı yaptığını bildirdi.

Uzun bir tatil döneminden sonra başlayan yeni eğitim-öğretim yılında bir hayli heyecanlı olduklarını anlatan Ala, sadece Türkiye 'de yaşayanların değil, zorunlu göçler nedeniyle ülkeye sığınmış her ferdin nitelikli eğitim hizmetinden faydalanması için bütün imkanların devlet tarafından seferber edildiğini söyledi.

Ala, bu kapsamda geçen eğitim-öğretim döneminde yaklaşık 210 bin Suriyeli sığınmacıya okul, kitap ve öğretmen tahsis edilerek eğitim almalarının sağlandığını anımsattı.

Türkiye'nin en büyük zenginliği olan çocukların ve gençlerin iyi eğitim alabilmeleri için özellikle son yıllarda devletin bütün imkanlarının seferber edildiğini vurgulayan Ala, bu çerçevede Milli Eğitim Bakanlığının bütçesinde son 12 yılda yüzde 728 artış görüldüğünü kaydetti.

Ala, "Elbetteki bunlarla yetinmeyeceğiz. Çocuklarımızın çağın gerektirdiği şartlarda nitelikli eğitim alabilmeleri için her türlü fedakarlığı göstermeye devam edeceğiz" dedi.

Velilere de tavsiyelerde bulunan Ala, "Çocuklarımızın daha iyi yetişmeleri, kendilerine, ailelilerine ve insanlığa hayırlı ve okulda daha başarılı olmaları için mutlaka öğretmenleriyle çok sıkı bir iş birliği içinde olun. Unutulmamalıdır ki çocuk, yaşamında en etkili örnekleri ailesinden alır. Çocuklarınıza iyi örnek olun" diye konuştu.

Antalya Valisi Muammer Türker de Türkiye genelinde ilk ve orta dereceli okullarda yaklaşık 18 milyon öğrencinin ders başı yaptığını belirterek, "Bu kadar genç bir nüfusa sahip olduğumuz için çok mutluyuz, çok gururluyuz. Aynı zamanda da omuzlarımızda çok büyük bir yük olduğunun farkındayız" ifadelerini kullandı.

Türker, etrafı ateş çemberi olan, içeride de terör belasıyla mücadele eden Türkiye'nin buna rağmen son 7-8 yıldır savunma ve güvenlik bütçesine ayırdığı paradan çok daha fazlasını eğitim bütçesine ayırdığını söyledi.

Öğrencilerin derslerinin yanı sıra sosyal ve kültürel faaliyetler ile sportif aktivitelere de önem vermesi gerektiğini ifade eden Vali Türker, eğitim-öğretim sistemi ile aktörlerinin de çocuklara bu imkanı sağlaması gerektiğini dile getirdi.

- "Antalya'da her yıl 20 bin öğrenci artışı yaşanıyor "

Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay da bugün itibarıyla Antalya'da 427 bin 854 öğrenci, 26 bin 579 öğretmen ile bin 522 okulda 2015-2016 eğitim-öğretim yılına başlandığını bildirdi.

Nüfusu her geçen yıl artan kentte her yıl ortalama 20 bin civarında öğrenci artışının yaşandığını kaydeden Gülay, bunun da kentte fiziki yapılanmalarda ciddi hamleler yapmak gerektiğini söyledi.

Konuşmaların ardından bu yıl eğitim-öğretime başlayan okulun resmi açılışı gerçekleştirildi, Vali Muammer Türker de okulun ilk ders zilini çaldı.

Şehitlere saygı nedeniyle halk oyunu gösterisi iptal edilirken, öğrenciler hep birlikte "Memleketim" isimli şarkıyı söyledi.