Okullarda karne heyecanı

Okullarda karne heyecanı
Okullarda karne heyecanı
- Yaklaşık 430 bin öğrencinin karne heyecanı yaşadığı Antalya'da, Hanım Ömer Çağıran İlk ve Ortaokulu'nda öğrenim gören 16 yabancı öğrenci de karnelerini aldı - Biri Japon, diğeri Alman 2 öğrenci ise mezun olmanın mutluluğunu yaşadı

ANTALYA (AA) - Farklı ülkelerden gelerek Antalya'daki Hanım Ömer Çağıran İlk ve Ortaokulu'nda eğitim gören 16 yabancı öğrenci, Türk arkadaşlarıyla karne sevincini yaşadı. 

Antalya'da bin 448 okulda yaklaşık 430 bin öğrenci karne aldı. 16'sı yabancı bin 618 öğrencinin eğitim gördüğü Hanım Ömer Çağıran İlk ve Ortaokulu'nda da eğitim ve öğretim yılının sona ermesi dolayısıyla düzenlenen törende 16 yabancı öğrenci de karnelerini aldı. 

Alman uyruklu Elisa Josephine Kındam ile Japon uyruklu Megumi Selin Terzi ise ortaokuldan mezun oldu. 

Kındam, birinci sınıftan itibaren Türk arkadaşlarıyla eğitim görmeye başladığını, hiçbir sıkıntı yaşamadığını söyledi. Almanya 'daki okula da gittiğini, eğitim açısından buradaki okul arasında herhangi bir fark olmadığını dile getiren Kındam, " Türkiye 'yi seviyorum, arkadaşlarım var, buradaki eğitimden de memnunum" dedi.

Megumi Selin Terzi de birinci sınıftan itibaren Hanım Ömer Çağıran Okulu'nda eğitim gördüğünü belirtti. Japonya'ya sık sık gittiğini, yazın oradaki okulda eğitim aldığını bildiren Terzi, "Oradaki eğitim ile buradaki eğitim de aynı, tek fark dil. İki ülkede olmaktan mutluyum, bu okulu da çok seviyorum, arkadaşlarım var" diye konuştu.

- "Tek zorluk birinci sınıfta yaşanıyor"

Okul Müdürü Osman Nuri Batmaz ise mahallede oturan yabancı uyruklu insanların çocuklarının okullarına geldiğini söyledi. Farklı ülkelerin öğrencilerine Türk çocuklarıyla aynı eğitimi verdiklerini anlatan Batmaz, sadece birinci sınıfta dil konusunda sıkıntı yaşandığını ancak uyum sorunu aşıldığı takdirde hiçbir sorun kalmadığını vurguladı.

Yabancı öğrencilerin oldukça başarılı olduğunu ifade eden Batmaz, "İki yabancı öğrencimiz takdirle mezun oluyor, başarılı öğrenciler. Türkçe'yi öğrettikten sonra yabancı öğrencilerimizin diğerlerinden farkı kalmıyor" ifadesini kullandı.