Opramoas ANSİAD'a "onursal üye" yapıldı

Opramoas ANSİAD'a "onursal üye" yapıldı
Opramoas ANSİAD'a "onursal üye" yapıldı
- Rhodiapolis Antik Kenti'nde MS 2. yüzyılda yaşadığı, tarım, bankerlik ve deniz ticaretinden kazandıklarını hayır yapmak için kullandığı belirtilen Opramoas, Antalya Sanayici ve İşadamları Derneğinin (ANSİAD) onursal üyesi yapıldı - Üyelik belgesinde, Opramoas'ın referansları arasında Roma İmparatoru Antoninus Pius'un ismi de yer aldı - Prof. Dr. Çevik: - "Günümüz iş adamlarına 'En kıymetli iş adamı size örnek olsun, sizin onur üyeniz olsun' dedik. Neredeyse 2 bin yaşında bir iş adamı, artık bugünün derneğinin bir üyesidir. Bu, dünyada bir ilk. Opramoas, bunu hak etmiştir"

ANTALYA (AA) - GÜÇ GÖNEL - Antalya'nın Kumluca ilçesindeki Rhodiapolis Antik Kenti'nde milattan sonra 2. yüzyılda yaşadığı, tarım, bankerlik ve deniz ticaretinden kazandıklarını hayır yapmak için kullandığı belirtilen Opramoas, Prof. Dr. Nevzat Çevik'in başvurusu üzerine Antalya Sanayici ve İşadamları Derneğine "onursal üye" olarak kaydedildi.

Rhodiapolis Antik Kenti'nde uzun yıllar kazı çalışmaları yapan ve Opramoas'ı inceleyen Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Çevik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarihte pek çok hayırsever bulunduğunu ancak Opramoas'ın bunlar arasındaki en önemlisi olduğunu savundu.

Milattan sonra 2. yüzyılın birinci yarısında doğan ve 152 ya da 153'te öldüğü sanılan Opramoas'ın çok varlıklı bir kişi olduğunu anlatan Çevik, antik çağın bu büyük hayırseverinin aynı zamanda bir Likya beyi, tapınakta baş rahip, Likya Birliği'nin yazmanı olduğuna değindi.

Opramoas'ın Roma İmparatorluğu döneminde bankerlik, tarım ve ticaret yaparak gelir elde ettiğini belirten Çevik, "antik adamı"nın kazandığının büyük bölümünü hayırlara harcadığını söyledi.

Çevik, ölümünden sonra Opramoas için yaptırılan tapınak benzeri mezar yapısının duvarlarındaki yazıtlara göre hayır için harcadığı paranın 3 milyon dinar olduğunu kaydetti. Bu rakamı "astronomik" olarak nitelendiren Çevik, "Ekonomik olarak bugünkü karşılığını bulmak zor. Mesela Patara'da yaptırdığı iki katlı stoaya (üstü kapalı sütunlu galeri) yaklaşık 30 bin dinar harcıyor. Bugün bu büyüklükte ve pahalı bir kamu yapısını düşünün. Biz 3 milyon dinardan bahsediyoruz, yani 100 tane stoa yaptıracak kadar. Milattan sonra 141'de büyük bir deprem oluyor Batı Antalya'da. O depremde birçok bina yıkılıyor, insanlar ölüyor, hastalıklar ortaya çıkıyor. Opramoas, 32 kentte farklı yapıları ayağa kaldırıyor, her yere yardım ediyor" diye konuştu.

- 36 bin harflik yazıt

Nevzat Çevik, Opramoas'ın evlenecek kişilere çeyiz, fakirlere de gıda yardımı yaptığını anlattı.

Opramoas'ın yardımlarını bugünün ramazan ayı yardımlarına benzeten Çevik, "Ama o, bu yardımı yıl boyu yapıyor. Festivalleri destekliyor. Halka, fakir fukaraya çok yardım ediyor. Kimin ne ihtiyacı varsa görüyor. Likya Birliği'nde çalışan memurların maaşlarını bile ödüyor" dedi.

Opramoas'ın mezarının restorasyonunun da Antalya Müze Müdürlüğünce yürütüldüğünü kaydeden Çevik, "Tapınağa benzeyen bir mezarı var. Bu biçimde tapınaklar var birçok yerde ama bunun duvarlarındaki yazıtlar önemli. Bu yazıtlar dünyadaki en uzun eski Yunanca yazıt özelliğini taşıyor. Bu kadar uzun yazıt başka bir yerde yok. 36 bin harften, 7-8 bin kelimeden oluşuyor. Opramoas nereye ne yardım yapmışsa buraya yazılmış" ifadelerini kullandı.

- "Antik iş adamı"na ANSİAD üyeliği

Çevik, Opramoas'ın günümüz iş adamlarına da örnek olması gerektiği düşüncesinden hareketle geçen yıl Antalya Sanayici ve İşadamları Derneğine (ANSİAD) Opramoas adına yazılmış bir mektupla üyelik başvurusunda bulunduğunu dile getirdi.

ANSİAD yönetiminin bu başvuruyu kabul ettiğini ve dünyada bir ilke imza attığını belirten Çevik, şunları söyledi:

"Üyelik belgesi, Opramoas'ın Kumlucalı olmasından yola çıkılarak Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya'ya verildi. Mektupta referans olarak Roma İmparatoru Antonius Pius'un ismini verdim. Ben bu olaydan çok heyecanlanıyorum. O günle bugünü buluşturduk. Günümüz iş adamlarına 'En kıymetli iş adamı size örnek olsun, sizin onur üyeniz olsun' dedik. Neredeyse 2 bin yaşında bir iş adamı, artık bugünün derneğinin bir üyesidir. Bu, dünyada bir ilk. Opramoas, bunu hak etmiştir, ANSİAD da bu şansı yakalamıştır. Hiçbir iş adamı derneğinin böyle neredeyse 2 bin yaşında bir atası yoktur." 

- Referansı İmparator Antonius Pius oldu

Çevik tarafından ANSİAD'a verilen başvuru mektubunda, Opramoas'ın iş alanlarının tarım, ticaret, bankerlik ve deniz ticareti olduğu belirtildi.

Opramoas'ın referansları bölümünde ise Roma İmparatoru Antoninus Pius, Kyaneaili tüccar Iason, hekim Herakleitos, Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya ve Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyeleri Nevzat Çevik ve İsa Kızgut'un isimleri yer aldı.

Opramoas'ın ANSİAD üyeliğinin kabulüne ilişkin dernek başkanı Ali Eroğlu, başkan yardımcıları Abdullah Erdoğan ve Hediye Kayacan, toplantı yönetmeni Aykut Ege ve mali yönetmen Serdar Armağan'ın imzası bulunan belgede şu ifadelere yer verildi:

"28 Ocak 2014 tarih ve 2 sayılı yönetim kurulu kararı ile tarihin 143 yılından bize önderlik eden girişimci, yatırımcı ve toplumcu düşünceleriniz, günümüzde ANSİAD'da yeniden hayat bulan ilkelerinizin sizi sonsuza kadar yaşatacağının göstergesidir. Saygıdeğer Opramoas, aramıza yeniden hoş geldiniz."