Organ Bağışı Haftası

Organ Bağışı Haftası
Organ Bağışı Haftası
- Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Demirbaş: - "Türkiye'de en çok böbrek nakline ihtiyaç var. Yılda 7 bin kişiye böbrek nakli yapılması gerekiyor ama şu anda toplam 3 bin böbrek nakli yapılabiliyor"

ANTALYA (AA) - Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Alper Demirbaş, Türkiye'de en çok böbrek nakline ihtiyaç olduğunu belirterek, yılda 7 bin kişiye böbrek nakli yapılması gerektiğini ancak şu anda toplam 3 bin böbrek nakli yapılabildiğini bildirdi.

Demirbaş, Organ Bağışı Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, yapılan bilimsel araştırmalarda Türkiye'de 70 bin diyaliz hastası olduğunun tespit edildiğini anlatarak, Türkiye'de kronik böbrek hastası sayısının ise 2 milyon civarında olduğunu kaydetti.

Bir kronik böbrek hastasının diyaliz tedavisi aldığında devletin sağlık bütçesinden 70 kişinin aldığı kadar bir payla tedavi edilebildiğini ifade eden Demirbaş, "Ancak kendisine böbrek nakli yapılırsa, aynı hasta ilk yıldan sonra sadece 8 kişinin sağlık bütçesinden aldığı payla tedavi edilebiliyor. Bu durum hem hastalarla ilgili hayati bir sorun hem de Türkiye'yi ekonomik olarak etkileyen bir durum. Bu nedenle Türkiye'de böbrek nakli çok önemli" dedi.

- "Yılda 7 bin kişiye böbrek nakli yapılması gerekiyor"

Demirbaş, Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi'nde 2008 yılının Aralık ayı itibariyle organ nakli yapmaya başladıklarını söyledi.

O tarihten itibaren 3 bin 435 böbrek, 250 karaciğer ve 40 pankreas nakli gerçekleştirdiklerini anlatan Demirbaş, "Temel olarak üzerinde uğraştığımız organ nakli, böbrek. Türkiye'de en çok böbrek nakline ihtiyaç var. Yılda 7 bin kişiye böbrek nakli yapılması gerekiyor ama şu anda toplam 3 bin böbrek nakli yapılabiliyor. Bu rakamı arttırmak için de elimizden geleni yapıyoruz" diye konuştu.

- "Böbrek nakli, hayat kurtaran bir yöntemdir"

Demirbaş, kadavradan gerçekleştirilen böbrek nakli sayısının canlı vericili böbrek nakline göre daha az olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

"Türkiye'de beyin ölümü gerçekleşmiş insanlardan yapılan organ bağışları az. Bu, bizim için ciddi bir sorun. Ama yine de canlı vericili böbrek nakli yaparak bu hastaları diyalizden kurtarabiliyoruz. Diyalize giren hastalarda beklenen yaşam süresi, böbrek nakli olanlarda beklenen yaşam süresinin 5'te 1'dir. Diyalize başlayan her 100 hastanın 5 yıl sonra yüzde 59'unu, 10 yıl sonra da önemli bir kısmını kaybediyoruz. Böbrek nakli yapılan hastalarınsa 10 yıl sonra yüzde 75 ila 80 arasındaki oranı hayatta kalıyor. Böbrek nakli aslında hastaları diyalizden kurtaran değil, hayat kurtaran bir yöntemdir." 

- "Böbrek hastalığı en fazla Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde görülüyor"

Böbrek hastalığının Türkiye'deki dağılımı konusunda da bilgi veren Demirbaş, Türk Nefroloji Derneği tarafından yapılan bilimsel çalışmada en fazla böbrek hastalığının Güneydoğu Anadolu ve Marmara Bölgesi'nde görüldüğünü belirtti. 

Demirbaş, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin ilk sırada olmasının nedeninin kişilerin su kullanımı ya da kronik böbrek yetmezliği gelişmeden hekime başvurmaması gibi nedenler olduğunu vurgulayarak, "Türkiye'de böbrek hastalığı görülme sıklığı Batı ülkelerine göre bir miktar daha fazladır. Bunun nedeni ise diyabet, hipertansiyon gibi hastalığı olanların çok daha erken doktor takibine girip, böbrek yetmezliği gelişmesinin en azından geciktirilmesidir" ifadelerini kullandı.