Ortadoğu'da Sürdürülebilir Su Ürünleri Yetiştiriciliği 3. Eğitim Programı

Ortadoğu'da Sürdürülebilir Su Ürünleri Yetiştiriciliği 3. Eğitim Programı
Ortadoğu'da Sürdürülebilir Su Ürünleri Yetiştiriciliği 3. Eğitim Programı
- Balıkçılık Su Ürünleri Genel Müdürlüğü Yetiştiricilik Daire Başkanı Atalay: - "Türkiye'deki su ürünleri yetiştiriciliği üretimi 2002 yılından 2013 yılına yüzde 282 artarak 61 bin tondan 233 bin tona ulaştı. Ülkemizde yıllık su ürünleri üretimi yaklaşık 600-700 bin ton olarak gerçekleşmektedir" - "Ülkemiz Avrupa'da çipura, levrek ve alabalık pazarında ilk sıralarda yer almaktadır. Avrupa'da tüketilen her dört levrek veya çipuradan biri Türkiye'de üretilmiştir"

ANTALYA (AA) - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü Yetiştiricilik Daire Başkanı Altuğ Atalay, Türkiye 'deki su ürünleri yetiştiriciliği üretiminin 2002'den 2013 yılına yüzde 282 artarak 61 bin tondan 233 bin tona ulaştığını bildirdi.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ve Yemen Cumhuriyeti Balıkçılık Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ortaklaşa düzenlediği, " Ortadoğu 'da Sürdürülebilir Su Ürünleri Yetiştiriciliği 3. Eğitim Programı", Antalya'daki Ramada Otel'de başladı.

Programın açılışında konuşan Atalay, dünyadaki su ürünleri üretiminin yaklaşık 158 milyon ton olduğunu, bunun 91 milyon tonunun avcılık yoluyla, 67 milyon tonunun ise yetiştiricilikten elde edildiğini belirtti. 

Dünyada avcılık yoluyla elde edilen su ürünlerinin sınır noktasına ulaşıldığının altını çizen Atalay, insanların geçim ve besin kaynağı olan su ürünlerine talebinin ancak yetiştiricilik yoluyla karşılanabileceğinin bilim adamlarınca söylendiğini ifade etti.

  Türkiye'de su ürünlerinin ortalama yüzde 60'ının avcılık, yüzde 40'ının ise yetiştiricilikten elde edildiğini bildiren Atalay, "Türkiye'deki su ürünleri yetiştiriciliği üretimi, 2002 yılından 2013 yılına yüzde 282 artarak 61 bin tondan 233 bin tona ulaştı. Ülkemizde yıllık su ürünleri üretimi yaklaşık 600-700 bin ton olarak gerçekleşmektedir" dedi.

Atalay, su ürünleri üretimindeki artışa benzer ihracatta da hızla yükselme yaşandığını dile getirerek, "Su ürünlerinde 2002 yılında 27 bin ton olan ihracatımız, 2013 yılında 101 bin tona, değer olarak da yaklaşık 100 milyon dolardan 600 milyon dolara ulaşmış, 10 yılda 6 kat artmıştır. Ülkemiz Avrupa 'da çipura, levrek ve alabalık pazarında ilk sıralarda yer almaktadır. Avrupa'da tüketilen her dört levrek veya çipuradan biri Türkiye'de üretilmiştir" diye konuştu.

Türkiye'nin su ürünleri hakkındaki bilgi birikimlerini 2010-2012 yıllarında Ortaasya ülkeleri ile paylaştıklarını anlatan Atalay, şimdi de Balkanlar ve Afrika ülkeleri ile paylaştıklarını söyledi. 

Atalay, Ortadoğu'da Sürdürülebilir Su Ürünleri Yetiştiriciliği 3. Eğitim Programı kapsamında Yemen'den 11, Fas'tan 2  kişi olmak üzere 13 katılımcıya su ürünleri yetiştiriciliği hakkında bilgi verileceğini kaydetti.

Eğitim kapsamında 11-25 Ocak tarihlerinde Antalya, Muğla, İzmir ve İstanbul illerinde toplantı ve eğitim programları gerçekleştirilecek.