"Otizmi Fark Et Harekete Geç" etkinliği

"Otizmi Fark Et Harekete Geç" etkinliği
"Otizmi Fark Et Harekete Geç" etkinliği
- Ramazan Hatice Savaş Özel Eğitim ve Uygulama Okul Müdürü Gemalmaz: - "Günümüzde doğan her 68 çocuktan biri otizmli olarak dünyaya gelmektedir"

ANTALYA (AA) - Dünya  Otizm Farkındalık Ayı kapsamında Antalya'da "Otizmi Fark Et Harekete Geç" etkinliği gerçekleştirildi.

Muratpaşa Kent Meydanı'nda düzenlenen etkinliğe, sivil toplum kuruluşları üyeleri ve özel eğitim kurumlarından öğrenciler katıldı.

Etkinlikte, otistik çocuklardan oluşan gruplar, dans gösterileri sundu. Aileleri ile şenlik alanına gelen çocuklar, kendileri için hazırlanan özel aktivite ve oyunlarla gönüllerince eğlendi. Çocuklar, şenlikte gökyüzüne balonlar bıraktı.

Ramazan Hatice Savaş Özel Eğitim ve Uygulama Okul Müdürü İlhan Gemalmaz, yaptığı açıklamada, nisan ayının Birleşmiş Milletler tarafından bütün dünyada Otizm Farkındalık Ayı olduğunu ve otizm konusunda bilinçlendirme çalışmaları yapıldığını belirtti.

Gemalmaz, dünyada her 68 çocuktan birinin otizmli doğduğuna dikkati çekerek, "Otizmin görülme sıklığı günümüzde çok büyük bir hızla artmaktadır. 1985 yılında her 2 bin 500 çocuktan birine konan otizm tanısı, 2011 yılında 250, 2013 yılında ise 88 çocuktan birine denk gelirken, günümüzde doğan her 68  çocuktan biri otizmli olarak dünyaya gelmektedir" dedi.

Otizmin erkek çocuklarında kızlara oranla 4 kat fazla görüldüğünü kaydeden Gemalmaz, otizmin temel belirtilerinin, çocukların göz teması kurmaması, gözlerin bir yere takılıp kalması, ismi söylendiğinde bakmaması, çırpınması ve parmak ucunda yürümesi olduğunu anlattı.

Gemalmaz, otizmin bilinen tek tedavisinin erken tanı ile yoğun bir eğitim olduğunu belirterek, "Erken tanı ve ardından gelecek haftada en az 30 saat özel eğitim ile otizmli çocukların hayatlarında büyük fark yaratmak, sağlıklı gelişim göstererek akranları ile aynı okulda okuyacak seviyeye getirmek mümkün olabilmektedir" diye konuştu. 

Öte yandan, Maarif Koleji, etkinlik alanında aynı zamanda bir siyasi partinin kermes düzenlemesine tepki göstererek, şenliği daha sonra farklı yer ve saatte yeniden düzenleyeceklerini duyurdu.