Otomobildeki yaralıları kurtarma tatbikatı

Otomobildeki yaralıları kurtarma tatbikatı
Otomobildeki yaralıları kurtarma tatbikatı
- Antalya'da "Ambulans ve İtfaiye Servisi Çalışanlarına Yönelik Özellikli Kurtarma Tekniği" eğitimine katılan itfaiye ve sağlık çalışanları, senaryo gereği kaza yapan otomobillerde bulunan yaralıları otomobilleri parçalayarak kurtardı

ANTALYA (AA) - Antalya Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda "Ambulans ve İtfaiye Servisi Çalışanlarına Yönelik Özellikli Kurtarma Tekniği Eğitimi"nde, trafik kazalarında yaralananların kurtarma teknikleri anlatıldı. 

İl Sağlık Müdürlüğü ve Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığının ortaklaşa yürüttüğü  eğitim kapsamında sıkışmalı trafik kazalarında gerçekleştirilen yöntemler, uygulamalı olarak gösterildi.

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğünde gerçekleştirilen eğitimde, senaryo gereği iki otomobil kaza yaptı. Kazada otomobillerde bulunan sürücüler sıkıştı. Vatandaşların ihbarının ardından olay yerine gelen itfaiye ekipleri, bir otomobilin kapısını, diğer otomobilin ise tavanını keserek yaralıları kurtardı.

Sağlık görevlilerinin de yer aldığı eğitim, hastaların en yakın hastaneye sevkiyle sona erdi. 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği Projeleri Koordinasyon Merkezi Proje Uzmanı Meryem Zincirli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, proje kapsamında verilen eğitimlerin bugün tamamlanacağını söyledi. 

Programa katılan 8 eğitimcinin Slovenya'da iple, Çek Cumhuriyeti'nde sıkışmış araçtan kurtarma teknikleri konusunda bir hafta eğitim aldığını anlatan Zincirli, "Yurtdışındaki programa katılan 8 eğitimci, Antalya'da 120 kişiye edindikleri bilgi ve deneyimleri aktardı. Eğitime itfaiye ile 112 Acil Servis ve Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi'nden 60'ar sağlık personeli katıldı" dedi.

Bundan sonraki aşamada eğitimin bütün illerde verilmesi için çalışacaklarını dile getiren Zincirli, "Programı başarıyla gerçekleştirdiğimizi düşünüyorum. Hem itfaiye hem de sağlık personeline yeni kazanımlar sağlayan bu eğitimlerin önümüzde süreçte büyük fayda sağlayacağı kanaatindeyiz" diye konuştu.