Özel Sporcular 2. Bölge Yüzme Şampiyonası başladı

Özel Sporcular 2. Bölge Yüzme Şampiyonası başladı
Özel Sporcular 2. Bölge Yüzme Şampiyonası başladı
- Alanya ilçesinde düzenlenen şampiyonaya, 54 kulüpten 124 sporcu katılıyor

ANTALYA (AA) - Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonunca (TOSSFED) düzenlenen 2. Bölge Yüzme Şampiyonası (Doğu Anadolu, Ege, Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu ve Karadeniz), Alanya Belediyesi Olimpik Yüzme Havuzu'nda başladı.

TOSSFED Başkanı Birol Aydın, gazetecilere yaptığı açıklamada, amaçlarının kapalı kapılar arkasında kalan engellileri dışarı çıkarıp, spor yaptırmak olduğunu söyledi.

Engellilere imkan verildiği takdirde neler başarabileceklerini göstermek istediklerini belirten Aydın, "Özellikle son 10 yılda devletin engellilere verdiği destek altın çağını yaşatmaktadır. Çünkü artık bütün engelliler en iyi tesislerde kalıp spor yapıyor, en iyi otellerde konaklayabiliyor" dedi.

Federasyona 322 spor kulübünün bağlı olduğunu anlatan Aydın, 17 bin lisanslı sporcularının olduğunu kaydetti. Sporla engellilerin ne kadar geliştiğinin görüldüğünü ifade eden Aydın, "İlk kez otel, yüzme havuzu gören engelli kardeşlerimiz var. Allah nasip ederse bütün engellilere ulaşarak kapalı kapılar arkasından çıkararak onlara spor yaptıracağız" diye konuştu.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Erdal Tamrak ise 5 Mart'a kadar sürecek şampiyonaya, 54 kulüpten 124 sporcunun katıldığını bildirdi.

Yarışmada madalya alan Tuğrul Şahin, 200 metre serbestte birinci olduğunu belirterek, burada olmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi. Ege Millioğulları, hedefinin yurtdışında yapılacak yarışmalarda başarı elde etmek olduğunu söyledi. Seçil Açıkgöz ise Alanya'daki şampiyonada birinci olduğunu hedefinin Avrupa ve dünya şampiyonalarında başarılı olmak olduğunu kaydetti.

 Otizm, down sendromu ve mental engelli sporcuların katıldığı şampiyonada 50, 100, 200, 400, 800 ve bin 500 metre serbest, 50, 100 ve 200 metre sırtüstü, kelebek, kurbağalama yarışları yapıldı.

Şampiyona yarın sona erecek.