Papa Franciscus'un Ermeni iddialarıyla ilgili sözleri

Papa Franciscus'un Ermeni iddialarıyla ilgili sözleri
Papa Franciscus'un Ermeni iddialarıyla ilgili sözleri
- Sultan İkinci Abdülhamid'in torunu Osmanoğlu: - "Ayasofya Camii'nde dedemiz Sultan Fatih'in vakfiyesi var. Bana kalsa Ayasofya Camii'nin hemen ibadete açılmasını isterim. Bu da Papa'ya verilecek en güzel cevaptır"

ANTALYA (AA) - Sultan İkinci Abdülhamid'in torunu Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, Papa Franciscus'un 1915 olayları hakkındaki sözlerine ilişkin, "Ayasofya Camii'nde dedemiz Sultan Fatih'in vakfiyesi var. Bana kalsa Ayasofya Camii'nin hemen ibadete açılmasını isterim. Bu da Papa'ya verilecek en güzel cevap olur" dedi.

Kutlu Doğum Haftası etkinliklerine katılmak üzere Manavgat'a gelen Osmanoğlu, konakladığı otelde gazetecilere yaptığı açıklamada, Papa'nın sözlerine tepki gösterdi.

"Onlar, Osmanlı'yı, Osmanlı'nın yönetim anlayışını unuttu. Yeniden hatırlatmak gerekiyor" diyen Osmanoğlu, "Ayasofya Camii'nde dedemiz Sultan Fatih'in vakfiyesi var. Bana kalsa Ayasofya Camii'nin hemen ibadete açılmasını isterim. Bu da Papa'ya verilecek en güzel cevap olur" ifadesini kullandı.

Osmanlı Devleti'nin ardından Ortadoğu ülkelerinde yaşayanların huzur yüzü görmediğini ifade eden Osmanoğlu, bugün Ortadoğu'nun Osmanlı'nın adaletine muhtaç olduğunu söyledi. Osmanoğlu, Ortadoğu ülkelerinde yaşananların Osmanlı Devleti'nin yüzyıllar boyunca Ortadoğu'yu ne kadar iyi idare ettiğinin kanıtı olduğunu ifade etti.

Suriye 'de yaşanan iç savaş nedeniyle Süleyman Şah Türbesi'nin yerinin değiştirilmesini olumlu bulduğunu kaydeden Osmanoğlu, "Suriye'de yaşanan bir iç savaş var. Devletimiz, yakın ve açık bir savaş tehditinden dolayı atamız Süleyman Şah'ın türbesinin yerinin değiştirilmesini uygun gördü. Bu doğru bir adımdır" dedi.

Osmanoğlu, Süleyman Şah'ın yeni türbesini ziyaret ettiğini söyledi.

- "Musul ve Kerkük dedemizin şahsi malı"

Dedesi Sultan İkinci Abdülhamid'in Musul ve Kerkük'ü şahsi olarak tapuladığını belirten Osmanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Musul ve Kerkük, dedemiz Sultan Abdülhamid'in şahsi malıdır. Bu mülklerin tarafımıza verilmesi için aile olarak bugüne kadar herhangi bir girişimde bulunmadık. Ama ben dedem Sultan İkinci Abdülhamid'in petrol nedeniyle üzerine aldığı bu mülklerin iadesi için mahkemeler de dahil olmak üzere her türlü girişimi yapacağım."

- İadeiitibar istedi

Osmanlı hanedanı üyelerine itibarlarının geri verilmesini de isteyen Osmanoğlu, aile olarak dünyanın her yerine dağıldıklarını anlattı. Zor şartlarda yaşamaya çalışan hanedan üyeleri olduğunu da kaydeden Osmanoğlu, "Hatta Şam'da yaşayan amcamız, ailemizin ikinci en büyüğü" diye konuştu.

Hanedanın varisleri olarak 6 yıl önce veraset davası açtıklarını belirten Osmanoğlu, ancak halen davada gelişme olmadığını kaydetti.

Televizyonlarda yayınlanan Osmanlı Devleti ile ilgili dizilerin gerçeği yansıtmadığını da vurgulayan Osmanoğlu, şöyle devam etti:

"Geçtiğimiz yıllarda oynayan bir dizi ki ben ona 'muhteşem rezalet' diyorum. Osmanlı ailesini olduğundan çok farklı gösterdi. Yılın 6 ayında at üstünde savaşta olan bir padişahı alkol alıyor diye gösterdiler. Padişahlarımız, dedelerimiz Osmanlı ülkesini alkol alarak değil, at üstünde besmele çekerek yönetti."

Kendilerinin de dizi ve sinema projeleri olduğuna değinen Osmanoğlu, senaryonun tamamlandığını, Osmanlı hanedanını millete doğru şekilde anlatacaklarını sözlerine ekledi.