Parkın aydınlatma elektriği güneşten sağlanıyor

Parkın aydınlatma elektriği güneşten sağlanıyor
Parkın aydınlatma elektriği güneşten sağlanıyor
ANTALYA (AA) - Serik ilçesinde Çağlıyurt Parkı'nın aydınlatmasında kullanılan elektrik, güneşten elde ediliyor.Serik Belediye Başkanı Ramazan Çalık,...

ANTALYA (AA) - Serik ilçesinde Çağlıyurt Parkı'nın aydınlatmasında kullanılan elektrik, güneşten elde ediliyor.

Serik Belediye Başkanı Ramazan Çalık, gazetecilere yaptığı açıklamada, Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerinin parka 4 güneş paneli yerleştirdiğini bildirdi. Güneş panellerinden elde edilen elektrikle 6 dönümün aydınlatılabildiğine işaret eden Çalık, sistemin oldukça sağlıklı işlediğini kaydetti.

Güneş enerjisi yönünden Serik'in çok şanslı olduğunu belirten Çalık, şöyle konuştu:

"Temiz enerji bizim konumumuz açısından çok değerli. Güneş ışığımız mevcut, kurulan solar sistemle parkımızın aydınlatmasını sağlıyoruz. Yurtdışında solar sisteme çok önem veriyorlar. Bizim güneş ışığımız daha değerli. Az zamanda parklara bir hafta yetecek enerji depolanabiliyor. Yakın bir zamanda tamamen kendi elektriğini solar sistemle üreten iş merkezimizin de temelini atacağız." 

Belediye Başkan Yardımcısı Bünyamin Okudan, park aydınlatması için yıllık 600 bin lira harcadıklarını, solar sistem işlemeye devam ettikçe elektriği ücretsiz elde etmeye başlayacaklarını bildirdi.

Çalık ve diğer yetkililer, parktaki sistemi inceleyerek bilgi aldı.