Patent ligi zirvesinde bir Türk akademisyen

Patent ligi zirvesinde bir Türk akademisyen
Patent ligi zirvesinde bir Türk akademisyen
- Avrupa Patent Ofisince Paris'te gerçekleştirilen Avrupa Buluşçu Ödülleri jürisinde ilk kez bir Türk akademisyen yer aldı - Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Boztosun, Avrupa'nın en başarılı buluşlarını belirlemek için oy kullandı

ANTALYA (AA) - HATİCE ÖZDEMİR - Avrupa Patent Ofisince düzenlenen Avrupa Buluşçu Ödülleri jürisinde yer alan Türk akademisyen Prof. Dr. Ayşe Odman Boztosun, Avrupa'nın en başarılı buluşlarının belirlenmesinde rol oynadı. 

Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku Anabilim Dalı Başkanı ve Teknoloji Transfer Merkezi Müdürü Prof. Dr. Boztosun, 40 üye ülkesi bulunan ve dünyanın en büyük patent ofisi olarak nitelendirilen Avrupa Patent Ofisince Paris'te bu yıl 10'uncusu düzenlenen Avrupa Buluşçu Ödülleri jüri üyeleri arasında yer aldı. 

Üç yıl önce Avrupa Patent Ofisinin 12 üyeden oluşan Ekonomik ve Bilimsel Danışma Kurulu'na davet edilen Boztosun, beş kategoride verilen ödül töreninde en başarılı buluşların belirlenmesine katkıda bulundu. 

Boztosun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Avrupa Buluşçu Ödülleri jürisinde bulunmaktan duyduğu onuru dile getirdi. 

Çok geniş bir coğrafyada buluşları koruma sahasına alan Avrupa Patent Ofisi'nin firmalara ve mucitlere önemli imkanlar sunduğunu anlatan Boztosun, 10 yıldır en başarılı buluşların taçlandırıldığını kaydetti. 

Zevkli bir süreç yaşadıklarını ve ödülleri, geçen hafta sahipleriyle buluşturduklarını ifade eden Prof. Dr. Boztosun, "Üç yüzden fazla buluşla karşılaştık. Beni etkileyen buluş ise malzeme mühendisliği alanında gerçekleştirilen, tekrar yapışabilen malzemeler oldu. İnsanlığın nereye gittiğini gözlemlemek açısından son derece ilginç bir etkinlikti, hayranlıkla ve ümitle baktık" diye konuştu. 

- Türk mucitlere çağrı

Prof. Dr. Boztosun, Türk buluşçuları da bu zevkli yolculukta görmek istediğini belirtti. Bu tür çalışmaların farkındalık oluşturduğuna işaret eden Boztosun, "Önümüze gelen listelerin içinde ilk defa bir Türk buluşu vardı kısa listede. Umuyoruz bundan sonra Türk buluşlarını ödül alanlar arasında alkışlıyor oluruz" dedi.

İnsanların ihtiyaçlarını gözlemlemenin ve bunun çözümünü üretmenin sadece belirli milletlere ya da kişilere özgü bir özellik olmadığına dikkati çeken Boztosun, Türkiye 'de bugüne kadar mucitliğe esprili bir bakış sergilendiğini ifade etti.

Sıra dışı bir şey yapanların buluşunun genellikle çok işe yaramayacağı ya da gereksiz olduğunun düşünüldüğünü vurgulayan Boztosun, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz geleneksel yöntemlerle temel özelliklerimizi karşılıyoruz ama mucitlerin sundukları imkanlarla bize yeni dünyalar açılıyor. Dolayısıyla hayatımızı güzelleştiriyorlar, zenginleştiriyorlar, daha sağlıklı olmamızı sağlıyorlar. Yapamadığımız birçok şeyi yapabilmemizi sağlıyorlar. Standart olarak kabul ettiğimiz her şeyin altında onların hayal dünyaları yatıyor."

Buluşların kalitesi arttıkça, sağladığı fayda daha gözlemlenebilir hale geldikçe başarılı olma olasılığının da arttığına işaret eden Boztosun, bu tür buluşların hukuki açıdan da korunmaları gerektiğini kaydetti.