Pazarcı esnafına belge zorunluluğu getirildi

Pazarcı esnafına belge zorunluluğu getirildi
Pazarcı esnafına belge zorunluluğu getirildi
- Antalya Semt Pazarcılar Odası Başkan Vekili Karataş: - "Belgeyi alabilmek için ürün yetiştirebilmek gerekli. Bunun için de ekilecek araziye sahip olunması veya kiralanması şartı koşulacak. Yani üretmeyen satamayacak"

ANTALYA (AA) - Antalya Semt Pazarcılar Odası, pazarda ektiği ürünleri satan üretici konumundaki müstahsillere belge zorunluluğu getirildiğini bildirdi.

Antalya Semt Pazarcılar Odasından yapılan yazılı açıklamaya göre, pazar yerlerindeki esnafın ürettiği ürünü satması ve üretime teşvik edilmesi amacıyla müstahsillere Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından "Çiftçi Kayıt Belgesi" zorunluluğu getirildi.

Yapılan düzenlemeyle isteyen esnaf, ancak yetiştirdiği ürünü pazarda satabilecek, Antalya Semt Pazarcıları Odasından pazar yeri alabilecek.

 

Pazarcılar Odası Başkan Vekili Cihan Karataş, yaptığı yazılı açıklamada, vatandaşların pazarcı esnafı tarafından yetiştirilmiş ürünleri almayı istediklerini belirtti. Çiftçi Kayıt Belgesi ile üretici ve alıcının pazar yerinde bir araya geleceğini belirten Karataş, "Bu sistem aynı zamanda sadece ürün ticareti yapanların önüne geçecek, sistem insanları üretmeye teşvik edecek" dedi.

Belgenin belirli standartları oluşturmak için gerekli olduğunun altını çizen Karataş, şunları kaydetti:

"Bu sayede ürettiğini satanların hakları korunacak. Başkasının ürettiğini alıp satanlar zamanla ya bu belgeye sahibi olacak ya da pazarda ürün satamayacak. Belgeyi alabilmek için ürün yetiştirebilmek gerekli. Bunun için de ekilecek araziye sahip olunması veya kiralanması şartı koşulacak. Yani üretmeyen satamayacak."

Karataş, esnaftan yasalara uyarak gerekli şartları yerine getirmesini istedi.