Pil Fabrikası alanının yeşil alan yapılması isteği

Pil Fabrikası alanının yeşil alan yapılması isteği
Pil Fabrikası alanının yeşil alan yapılması isteği
- Mimarlar Odası Antalya Şube Başkanı Aydın: - "Pil Fabrikası'nın kente park ve yeşil alan olarak kazandırılabilmesi için Antalya Kent Konseyi'ne kampanya başlatmasını öneriyoruz"

ANTALYA (AA) - Mimarlar Odası Antalya Şube Başkanı Osman Aydın, 263 bin metrekarelik Antalya Pil Fabrikası alanının kente yeşil alan olarak kazandırılması için Kent Konseyi öncülüğünde kampanya başlatılması önerisinde bulundu.

Antalya Kent Konseyi'nde, başkanlığını yaptığı Dokuma Alanı Çalışma Grubu'nun hazırladığı raporla ilgili bir sunum yapan Aydın, asıl risk altındaki bölgenin Milli Savunma Bakanlığının tasarrufundaki Pil Fabrikası alanı olduğunu belirtti.

Pil Fabrikası alanının kent parkı olarak Dokuma Fabrikası alanına dahil edilmesi için Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'e çağrı yapan Aydın, bu konuda Kent Konseyi öncülüğünde kampanya da başlatılması gerektiğini kaydetti.

Kent Konseyi Genel Kurulu'nun "Alanın yeşil alan olarak kente kazandırılmasını öneriyoruz" şeklinde karar alması halinde yasa gereği Büyükşehir Belediyesi Meclisinin bunu gündemine alıp kamuoyuna duyurmak zorunda olduğunu vurgulayan Aydın, "Görevimiz sadece koruma altındaki alandı ama biz alanın bütünü ve çevresiyle ilgili de öneriler yaptık. Ön taraftaki 230 dönümlük alanın kent parkı olarak düzenlenmesini önerdik. Ancak burada ne yapılırsa yapılsın, ciddi bir yönetim planı olmalıdır" dedi.

Dokuma Fabrikası'nın arka bölümündeki alanla ilgili "Kentsel ve Bölgesel İş Merkezi" kararının kaldırılmasını talep eden Aydın, şöyle konuştu:

" Mahkeme kararı beklenmeksizin Kentsel ve Bölgesel İş Merkezi Kararı bir an önce kaldırılmalıdır. Ortak akılla Antalya Kent Konseyi, sivil toplum örgütleri, üniversite ve halkın görüşleri alınarak önerilen yeni bir plan kararı getirilmelidir. Bir an önce ticaret alanı kararını kaldırın, herkes rahatlasın." 

Pil Fabrikası alanının tahsisinin Milli Savunma Bakanlığından alınabilmesi ve Dokuma alanıyla bütünleştirilmesi gerektiğini anlatan Aydın, "Pil Fabrikası'nın kente park ve yeşil alan olarak kazandırılabilmesi için Antalya Kent Konseyi'ne kampanya başlatmasını öneriyoruz. Böylece Büyükşehir Belediye yönetimine yardımcı olunur. Baskı grubu oluşturmak amacıyla sivil toplumun temsilcisi Antalya Kent Konseyi bunu yapmalıdır" diye konuştu.