"PKK, barış sürecini bitirecek adımları attı"

"PKK, barış sürecini bitirecek adımları attı"
"PKK, barış sürecini bitirecek adımları attı"
- SDE Başkanı Prof. Dr. Akgün: - "Artık bu işin sonuna geliyoruz' dediğimiz barış sürecini bile, PKK bir şekilde kendisinin varlığına bir tehdit olarak gördüğü için bitirilecek adımları attı" - "Terör, küreselleşmiş uluslararası ilişkiler içerisinde başka ülkeler tarafından da kullanabilen ve kale savaşlarının aracı haline geldi"

ANTALYA (AA) - SİNAN ÖZMÜŞ - Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün, terör örgütü PKK'nın barış sürecini kendisinin varlığına bir tehdit olarak gördüğünü ve bu nedenle bu süreci bitirici adımlar attığını bildirdi.

Prof. Dr. Akgün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin küresel sistem içerisinde terörle mücadele konusunda en uzun tecrübeye sahip ülkelerden biri olduğunu söyledi.

Türkiye'nin 1970'li yıllardan itibaren hem sağ hem de sol pek çok terör örgütüyle mücadele etmek zorunda kaldığını vurgulayan Akgün, bunlardan biri olan PKK'nın 40 yılı aşkın bir süredir fiili olarak Türkiye Cumhuriyeti devletinin egemenlik haklarına başkaldıran ve uluslararası alanda da geniş bir finansal ve insani kökleri bulunan bir örgüte dönüştüğünü ifade etti.

Akgün, terör örgütü PKK'nın ortaya çıkışındaki nedenlerin başında yanlış uygulanan politikalar ve gelişmişlik sorunları iddialarının bulunduğunu dile getirerek, zamanla bu sorunlar çözülmüş olmasına karşın örgütün kendi kendini sürdürebilen bir ekonomik politiğe dönüşmüş durumda olduğunu kaydetti.

- "Barış sürecini, varlığına tehdit olarak gördü"

PKK'nın içerideki gelişmelerden bağımsız olarak, dış dünyadaki dinamikleri kendi lehine kullanabildiğini anlatan Akgün, "Artık bu işin sonuna geliyoruz' dediğimiz barış sürecini bile, PKK bir şekilde kendisinin varlığına bir tehdit olarak gördüğü için bitirilecek adımları attı" diye konuştu.

Akgün, Suriye ve Irak'taki gelişmelerin PKK'nın bu bölgedeki istikrarsızlığı kendi lehine kullanmasına imkan sağladığına işaret ederek, şunları söyledi:

"Artık terörden konuşuyorsanız, bu sadece bir ülkenin iç işi olmaktan çıktı. Terör, küreselleşmiş, uluslararası ilişkiler içerisinde başka ülkeler tarafından da kullanabilen ve kale savaşlarının aracı haline geldi. Bunu biz uzun yıllardır uluslararası platformlarda anlatmaya çalışıyorduk. Ama ilk defa Suriye ve Irak'taki devlet boşluğunun ve iç savaşın oluşturmuş olduğu yeni yapıların uluslararası alana yayılmasıyla birlikte bizim bu konudaki açıklamalarımız, tutumumuz daha iyi anlaşılmaya başlandı."

- "Terörle mücadele için ortak cephe gerekiyor"

Paris'te yaşanan terör saldırılarının ardından, terörün lokal sorun olmaktan çıkarak Avrupa'da ortak bir tehdide dönüştüğünü belirten Akgün, terörle mücadele için çok daha akıllı ve daha rasyonel stratejiler geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Akgün, terörle mücadele için uluslararası alanda ortak bir cephe oluşturulması gerektiğini vurgulayarak, "Nitekim en son G20 toplantısında bu anlamda 9 maddelik yeni bir küresel terörle mücadele ile ortak bir strateji bildirisi imzalandı. Ama bu ne kadar uygulamaya geçer, ülkeler oradaki verdikleri taahhütlere ne kadar sadık kalırlar bunu önümüzdeki dönemde uygulamalarla göreceğiz" ifadelerini kullandı.