"Plaj voleybolu sadece yazın değil, tüm yıl oynanıyor"

"Plaj voleybolu sadece yazın değil, tüm yıl oynanıyor"
"Plaj voleybolu sadece yazın değil, tüm yıl oynanıyor"
- TVF Plaj Voleybolu'ndan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Çakmak: - "Plaj voleybolu sanılanın aksine sadece yaz aylarında değil, tüm yıl oynanan bir spordur" - "Plaj voleybolunu Türkiye geneline yaymaya çalışıyoruz"

ANTALYA (AA) - SİNAN ÖZMÜŞ -  Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) Plaj Voleybolu'ndan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Çakmak, plaj voleybolunun sanılanın aksine sadece yaz aylarında değil, tüm yıl oynanan bir oyun olduğunu bildirdi.

Çakmak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, plaj voleybolunun Türkiye'de yaklaşık 20 yıllık bir geçmişinin bulunduğunu, her geçen gün artan bir ivmeyle popülaritesinin yükseldiğini söyledi.

Federasyon olarak 6 yıldır plaj voleyboluna yatırımları yoğunlaştırdıklarını dile getiren Çakmak, "Plaj voleybolu sanılanın aksine sadece yaz aylarında değil, tüm yıl oynanan bir spordur. Sporcunun 300 gün kumun üstünde olması lazım. Başka türlü bu olmuyor ancak herkes yazın oynandığını sanıyor" dedi.

- Sahilleri olmayan, plaj voleybolunda başarılı ülkeler

Plaj voleybolunun kışın da kapalı kortlarda oynandığını, bugün bu sporda dünyanın en iyileri arasında yer alan İsviçre, Almanya ve Rusya'da sahil olmadığına dikkati çeken Çakmak, sahilleri bulunmamasına karşın kapalı tesisleri ve plaj voleybolu oynayan sporcularının fazlalığı dolayısıyla başarıyı yakaladıklarını anlattı.

Almanya'nın Berlin kentinde 300'e yakın plaj voleybolu sahası bulunduğunu, bu ülkede 4 milyon kişinin amatör ya da profesyonel olarak plaj voleybolu oynadığını ifade eden Çakmak, Avrupa ve diğer ülkelerdeki gibi plaj voleyboluna ilgiyi Türkiye'de de sağlayacaklarını kaydetti.

Çakmak, Türkiye'de plaj voleybolu yapılabilecek alanlar çok fazla gibi görünmesine rağmen uluslararası standartlara uygun tesislerin çok az olduğuna işaret ederek, bunları üniversite ya da belediyelerden aldıkları tahsislerle fazlalaştırmaya çalıştıklarını söyledi.

"Plaj voleybolunu Türkiye geneline yaymaya çalışıyoruz" diyen Çakmak, özellikle 16 yaş altı gençleri plaj voleyboluna çekmek için programlar yapacaklarını belirtti.

Bu programlardan birinin "Beachvolley Akademi" olduğunu bildiren Çakmak, "Türkiye'de plaj voleybolu oynayan oyuncu ve ilgi duyan vatandaşların sayısını, yaş durumu gözetmeksizin artırmak için elimizden geleni yapıyoruz ancak bu, çok çabuk olmuyor. Uzun vadeli bir çalışmanın sonunda artış yaşanacaktır" diye konuştu.

- "Erkek milli takımı iyi yerlerde"

Çakmak, kısa vadede milli takımlarda başarılı neticeler almak için çalıştıklarının altını çizerek, şöyle konuştu:

"Erkek milli takımımız gayet iyi bir yerde. Son bir yılda 59'dan 28'inci sıraya kadar çıktık. 2016 Rio Olimpiyatları'na gidebilmek için ilk 15'e girmeyi hedefliyoruz. Şu anda erkeklerde Volkan ve Murat ile Selçuk ve Hasan ikilileri milli takım oyuncularımız. Çok çok iyiler. Kızlarda maalesef istediğimiz düzeyde değiliz. 14-15 yaş grubuna yapacağımız yatırımlarla üst düzeyde plaj voleybolu oynayan kadın sporcular yetiştirmek istiyoruz."