Polis ve zabıta dilencilere göz açtırmadı

Polis ve zabıta dilencilere göz açtırmadı
Polis ve zabıta dilencilere göz açtırmadı
- Muratpaşa ilçesinde, 2014 yılında dilencilik yapan 3 bin 574 kişiye toplam 325 bin 234 lira tutarında idari ceza verildi

ANTALYA (AA) - Muratpaşa ilçesinde, geçen yıl dilencilik yapan 3 bin 574 kişiye toplam 325 bin 234 lira tutarında idari ceza  verildi.

Antalya Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, huzur ve güven ortamının sürekliliğinin sağlanması amacıyla anayol, cadde, meydan, bulvar ve turistik alanlarda dilencilik yapan şahıslara yönelik çalışmaların devam ettiği bildirildi.

Açıklamaya göre, Muratpaşa ilçesinde yapılan çalışmalar kapsamında 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu'nun ilgili maddesine göre 2014 yılında 3 bin 574 kişiye dilencilik yaptığı gerekçesiyle toplam 325 bin 234 lira tutarında idari yaptırım karar tutanağı düzenlendi.

Muratpaşa Emniyet Müdürlüğü Devriye Ekipler Amirliği ve Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü personeli ile yapılan çalışmalar neticesinde de Büyükşehir Belediyesi tarafından 835 kişiye "dilencilik" suçundan idari yaptırım karar tutanağı düzenlendi.

Açıklamada, sadece zabıta ve polisiye tedbirler alınarak dilencilikle mücadele edilmesinin mümkün olmadığı, vatandaşların yollarda, kavşaklarda, cami kapılarında avuç açıp dilenen şahıslara itibar etmemesi ve onların bu davranışlarını pekiştirmemesi gerektiği ifade edildi.