Prostat kanserine karşı "domates ve yeşil çay" önerisi

Prostat kanserine karşı "domates ve yeşil çay" önerisi
Prostat kanserine karşı "domates ve yeşil çay" önerisi
- Medical Park Antalya Hastanesi Üroloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Koşar: - "Prostat kanserini önlemede domates önemli bir yere sahip. Ayrıca hastalarımıza yeşil çay içmelerini de önermekteyiz"

ANTALYA (AA) - Medical Park Antalya Hastanesi Üroloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alim Koşar, prostat kanserini önlemede domates ve yeşil çayın önemli yere sahip olduğunu bildirdi.

Antalya Anadolu Hemşehri Dernekleri Platformu üyeleri ile bir araya gelen Koşar, ürolojik hastalıklar hakkında bilgi verdi.

Prostatın 40 yaşından sonra büyümeye başladığına dikkati çeken Koşar, 51-61 yaş arası erkeklerde yüzde 42, 61-70 yaş arası erkeklerde yüzde 70, 81-90 yaş arası erkeklerde de yüzde 90 büyüyen prostatın birçok belirtisi bulunduğunu ifade etti.

İdrarı yaparken bekleme, zayıf idrar akımı, mesaneyi tam boşaltamama hissi, idrar yapamama, sık tuvalete gitmenin bunlardan bazıları olduğunu anlatan Koşar, "Prostat kanseri, mesane kanseri, böbrek kanseri, testis kanseri, penis kanseri, ürolojik kanserler olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemizde erkeklerde en sık görülen ikinci kanser tipi, prostat kanseridir" dedi.

Koşar, 65-69 yaşlarının prostat kanserinin en sık görüldüğü yaş aralığı olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Prostat kanserinde bugün için bilinen en önemli risk faktörleri, ilerleyen yaş ve ailede prostat kanseri birinci derece yakının bulunmasıdır. Hastalığın tamamen tedavisi ancak erken tanı ve tedaviyle mümkün olmaktadır. Prostat kanserini önlemede domates önemli bir yere sahip. Ayrıca hastalarımıza yeşil çay içmelerini de önermekteyiz."