Raylı sistem güzergahından ağaçlar EXPO alanına taşındı

Raylı sistem güzergahından ağaçlar EXPO alanına taşındı
Raylı sistem güzergahından ağaçlar EXPO alanına taşındı
ANTALYA (AA) - EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Haşmet Suiçmez, hafif raylı sistem güzergahındaki bin 300'e yakın ağacın sergi alanına...

ANTALYA (AA) - EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Haşmet Suiçmez, hafif raylı sistem güzergahındaki bin 300'e yakın ağacın sergi alanına nakledildiğini bildirdi.

Suiçmez, yaptığı yazılı açıklamada, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından Meydan-Aksu-EXPO 2016 Antalya Sergi alanına yapılacak hafif raylı sistem için refüjde yer alan ağaçların nakil işlemlerinin tamamlandığını belirtti.

Demokrasi Kavşağı ile Aksu ilçesi arasındaki 638 yapraklı, 120 çalı, 514 kını ve yapraklı ve palmiye olmak üzere bin 272 ağacın EXPO 2016 sergi alanına taşındığını anlatan Suiçmez, mart ayında başlayan nakil işlemlerinde sona gelindiğini kaydetti.

Asırlık çınarların ziraat ve orman mühendislerin bulunduğu özel ekip tarafından kökünden özenle alınıp vinçler yardımıyla söküldüğünü ve tırlarla EXPO alanına taşındığını bildiren Suiçmez, açıklamaya şöyle devam etti:

"Bin 300'e yakın ağacımızı sözleşme kapsamında alana taşımayı öngörüyorduk. Hali hazırda hepsi alana taşınmış durumda. Taşıma işini üstlenen firma yetkilileri, asırlık çınarların her biri için 4 saatlik bir çalışma yapıldığını, ağacın büyüklüğüne göre günde 12 ile 50 arasında ağacın nakil yapıldığını bildirdi. Refüj güzergahında taşımaya elverişli olmayan 12 ağaç ise bırakılmak zorunda kalındı. Görkemli anıtsal dediğimiz ağaçlarda Türkiye 'nin farklı bölgelerinden de olsa tespit edip alana getirmek için gerekli çalışmalarımız devam ediyor."

Suiçmez, botanik serginin sembollerinden EXPO Tepesi'nde bitkilendirme ve peyzaj çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.