Ressamın geçmişe ışık tutan koleksiyonu

Ressamın geçmişe ışık tutan koleksiyonu
Ressamın geçmişe ışık tutan koleksiyonu
- Emekli olduktan sonra yaşamını Antalya'da sürdürmeye başlayan ressam Salih Yön, 44 yıldır topladığı Teke yöresine özgü taş el değirmeninden tüfeğe, dokuma tezgahından kılıca, beşikten gaz lambasına, tarım aletlerinden bakır kaplara kadar çok sayıda eşyayı, resim atölyesinde oluşturduğu özel bölümde sergiliyor - Ressam Yön: - "1971'den beri topladığım ve aralarında 350 yıllık eserlerin de olduğu koleksiyonumda, 2 binin üzerinde eser var"

ANTALYA (AA) - ORHAN KUZU - Antalya'da yaşayan ressam Salih Yön, 44 yıldır biriktirdiği eserlerle Teke yöresinin gündelik yaşamının izlerini sürüyor.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda resim öğretmenliğinden emekli olduktan sonra Amasya'dan Antalya'ya yerleşen 50 yaşındaki Salih Yön, atölyesinin alt katını çocukluk yıllarından itibaren topladığı eşyalardan oluşan koleksiyonuna ayırdı.

12 yıldır Antalya'da yaşayan Yön, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1971 yılında, henüz ilkokul yıllarındayken kullandığı kalemler, kuru boyalar, resim aletleriyle koleksiyon yapmaya başladığını anlattı.

Sonraki yıllarda Teke yöresine ilgi duymaya başladığını belirten Yön, yörede kullanılan eşyaları toplayarak bir koleksiyon oluşturduğunu bildirdi. Antalya ve Burdur'un ilçelerinden topladığı eşyaların 50 ila 350 yıllık olduğunu ifade eden Yön, "1971'den beri topladığım ve aralarında 350 yıllık eserlerin de olduğu koleksiyonumda, 2 binin üzerinde eser var. Bir zamanlar toplumun kullandığı eşyaları görmek isteyenlere kapım her zaman açık" dedi.

Yön, yer sıkıntısı nedeniyle çok sayıda eşyasını da atölyesine getiremediğinden yakındı. En büyük hedefinin koleksiyonunu yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açmak olduğunu vurgulayan Yön, "Müzeler,  sanat merkezleri ve kütüphanelerin toplumu olgunlaştıran mekanlar olduğunu düşünüyorum. Geçmişimizi ve bugünlere nasıl geldiğimizi göstermek için eşya topluyorum" diye konuştu.

- Büyük bölümünü akrabalarından topladı

Yön, koleksiyonda taş el değirmeninden tüfeğe, dokuma tezgahından kılıca, beşikten gaz lambasına, tarım aletlerinden bakır kaplara kadar çok sayıda eşyanın görülebileceğini söyledi.

Koleksiyonundaki en eski parçaların 300-350 yıllık ahşap saban, ekmek teknesi, kılıç ve evde kullanılan bakır kap olduğunu anlatan Yön, bu parçaların büyük bölümünü akrabalarından topladığını ifade etti.

Koleksiyonunda yer alan parçalar için yüksek rakamlar ödemediğine işaret eden Yön, "Hepsine ödediğim toplam bedel 100 bin lira civarında" dedi.

Salih Yön, bütün eserlerin kendisi için değerli olduğunu dile getirerek, "1971 yılından kalma en basit görünen misket bile benim için çok önemli" diye konuştu.

10 yıl önce annesinin babaannesine ait hamur teknesinin ailede halen kullanıldığını gördüğünü belirten Yön, buna çok şaşırdığını, hamur teknesini almak için onlarca hamur teknesi bedelini akrabasına ödediğini kaydetti.

 


  ETİKETLER:

  Amasya

  ,

  Antalya

  ,

  sanat

  ,

  Resim

  ,

  Tarım

  ,

  Hava

  ,

  emekli

  ,

  lira

  ,

  bedel

  ,

  zaman

  ,

  ekmek

  ,

  ilkokul