Rhodiapolis Antik Kenti yolunda genişletme çalışması başladı

Rhodiapolis Antik Kenti yolunda genişletme çalışması başladı
Rhodiapolis Antik Kenti yolunda genişletme çalışması başladı
ANTALYA (AA) - Kumluca Belediyesi tarafından, Rhodiapolis Antik Kenti'ne ulaşımı sağlayan yolda genişletme çalışmalarına başlandı.2000 yılındaki...

ANTALYA (AA) - Kumluca Belediyesi tarafından, Rhodiapolis Antik Kenti'ne ulaşımı sağlayan yolda genişletme çalışmalarına başlandı.

2000 yılındaki yangını ardından ortaya çıkan ve 2006 yılında Akdeniz Üniversitesi tarafından kazı çalışmaları başlatılan, Rhodiapolis Antik Kenti'ne ulaşımı sağlayacak yolda Kumluca Belediyesi ekipleri tarafından genişletme, altyapı ve asfaltlama çalışmaları başlatıldı.

Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, Fen İşleri Müdürlüğü tarafından Rhodiapolis Antik Kenti yolunda yürütülen çalışmaları inceleyerek, yetkililerden bilgi aldı.

Rhodiapolis Antik Kenti'nde, 2006 yılında başlayan kazı çalışmalarının geçen yıl bir yıl ara verildiğini, antik kentte kazı çalışmalarının tekrar başladığını ifade eden Çetinkaya, antik kentte daha iyi ulaşımı sağlayacak yolda, belediye olarak genişletme ve asfaltlama çalışması başlattıklarını söyledi.

Hacıveliler Mahallesi, Şıh mevkisinden geçen yolun şehir merkezinden antik kente ulaşana kadar yaklaşık dört kilometre uzunluğunda olduğunu belirten Çetinkaya, genişletme çalışması yapılan bölümün ise yaklaşık bir buçuk kilometre olduğunu kaydetti.

Çetinkaya, şöyle konuştu:

"Rhodiapolis Antik Kentimizdeki kazı çalışmaları bir yıl aranın ardından, bu yıl tekrar başladı. Belediye olarak biz de antik kente ulaşımı sağlayan yolda genişletme, alt yapı ve asfaltlama çalışması başlattık. Ekiplerimiz öncelikle yolu işgal eden ev, sera ve tarım alanlarını belirleyerek buralardaki işgalleri, vatandaşlarımızla iletişime geçerek kaldırdılar. Ardından yolun kalıcı olması için alt yapısı yapılacak ve son olarak yolu asfaltlayacağız."

Asfaltlama yapılacak yolun yaklaşık üç buçuk kilometre olduğunu hatırlatan Çetinkaya, yapılacak yol sayesinde Rhodiapolis Antik Kenti'ne ulaşımın daha rahat sağlanacağını, böylece antik kente vatandaşların ziyaretinin artacağını bildirdi.