Rhodiapolis'ta kazı çalışmaları sona erdi

Rhodiapolis'ta kazı çalışmaları sona erdi
Rhodiapolis'ta kazı çalışmaları sona erdi
ANTALYA (AA) - Kumluca ilçesinde bulunan ve 2006 yılında kazı çalışmalarına başlanılan Rhodiapolis Antik Kenti'ndeki çalışmalar sona erdi.Rhodiapolis...

ANTALYA (AA) - Kumluca ilçesinde bulunan ve 2006 yılında kazı çalışmalarına başlanılan Rhodiapolis Antik Kenti'ndeki çalışmalar sona erdi.

Rhodiapolis Antik Kenti'nde, bir yıl aranın ardından bu yıl tekrar başlanılan kazı çalışmaları tamamlandı.

Antalya Müze Müdürü Mustafa Demirel başkanlığında  Akdeniz Üniversitesindeki arkeologların da katılımıyla yürütülen bu yılki kazılar yaklaşık bir ay sürdü.

Kazı çalışmalarının sona ermesi dolayısıyla, Rhodiapolis Antik Kenti'ni ziyaret eden Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya'ya, kazı çalışmaları hakkında Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümünden Araştırma Görevlisi Emrah Akalın bilgi verdi.

Akalın antik kentte bu yıl yürütülen kazı çalışmalarında, Kenotaph'ın (Boş anıt mezar) güneyinde ve batısındaki alanlarda yürütüldüğünü ve kazılarda Kenotaph'ın batı tarafından bir cam atölyesine ait veriler ortaya çıktığını söyledi.

Aynı şekilde güneyinde ve kilisenin kuzeyinde ise üç adet seramik atölyesi bulunduğunu ifade eden Akalın, çalışmaların yaklaşık bir ay sürdüğünü ve buada 15 kamyona yakın hafriyat dolgu malzemesi çıkartıldığını belirtti.

Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya da, Rhodiapolis Antik Kenti'nde 2006 yılında başlayan kazı çalışmalarına bir yıl ara verildikten sonra bu yıl tekrar başlandığını, aynı zamanda antik kentte restorasyon çalışmalarının da devam ettiğini söyledi.

Kazı çalışmalarının kısıtlı imkanlarla başladığını buna bağlı olarak da kısa sürdüğünü ifade eden Çetinkaya, restorasyon çalışmalarının ise sürdürüldüğünü belirtti.

Çetinkaya, gelecek yıllarda daha uzun süreyle kazı çalışması yapılmasını dilediklerini belirterek, "İlçemizin tarihi ve kültürüne ışık tutacak bu kent ayağa kaldırılır diye düşünüyorum. Ben bu yıl kazı çalışmalarında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.