Ruble krizinin turizmi vurmaması için önlem arayışı

Ruble krizinin turizmi vurmaması için önlem arayışı
Ruble krizinin turizmi vurmaması için önlem arayışı
- Antalya Valisi Türker: - ''Ruble krizinin Türkiye'deki turizme yansımaması için bir dizi tedbir alındı. Özellikle Rusların Türkiye'ye pasaport yerine kimlikle girişine imkan sağlayacak çalışma önemli bir teşvik olacak'' - "Çalışma için bir heyet Rusya'ya gitti. Olumlu sonuçlanırsa beklediğimizden daha fazla Rus turistin buraya gelme ihtimali olabilir"

ANTALYA (AA) - Antalya Valisi Muammer Türker, ruble krizinin Türkiye 'deki turizme yansımaması için alınması öngörülen tedbirler arasında, Rusların Türkiye'ye pasaport yerine kimlikle girişine imkan sağlayacak çalışmanın da yer aldığını belirterek, bunun için Rusya'ya bir heyet gittiğini, görüşmelerin olumlu sonuçlanması halinde beklenenden daha fazla turist gelebileceğini bildirdi. 

Vali Türker, AA muhabirine yaptığı açıklamada, rublede henüz istikrarın olmaması, iniş çıkışın devam etmesi nedeniyle çok fazla erken rezervasyon yapılmadığını söyledi. 

Rezervasyonların gecikmesinin, rubledeki istikrarsızlığın yanı sıra seyahat acentelerinin otel fiyatlarının düşmesini beklemelerinden de kaynaklandığını dile getiren Türker, farklı ülkelerden turist gelen otellerin bu durumdan çok fazla etkilenmediğini ancak ağırlıklı Ruslarla çalışan otellerin sıkıntı yaşadığını belirtti. 

Otellere ''fiyat düşürmemeleri'' çağrısında bulunan Türker, fiyat düşüşünün, sektörün tamamını etkileyeceğine dikkati çekti.

-''Tedbirler alınıyor''

Ruble krizine karşı tedbir arayışlarıyla ilgili de bilgi veren Türker, ''Ruble krizinin Türkiye'deki turizme yansımaması için bir dizi tedbir alındı. Özellikle Rusların Türkiye'ye pasaport yerine kimlikle girişine imkan sağlayacak çalışma önemli bir teşvik olacak'' diye konuştu.

Dışişleri Bakanlığının bu konuda önemli adımlar attığını anımsatan Türker, şunları kaydetti:

"Rusların kimlikle Türkiye'ye giriş yapabilmesine imkan sağlayacak çalışma için bir heyet Rusya'ya gitti. Çalışma olumlu sonuçlanırsa beklediğimizden daha fazla Rus turistin buraya gelme ihtimali olabilir. Bu çalışmadan umutluyuz, karamsar olmak için hiç sebep yok. Antalya olarak yılı kayıpla kapatacağımızı düşünmüyorum."

Vali Türker, ayrıca Rusların Avrupa 'ya gitme eğiliminin azaldığını, Türkiye'ye yöneldiklerini söyledi. 

-''Avrupalı ve İranlı turist sayısında artış var'' 

Antalya'nın geçen yıl 12,5 milyon yabancı turist ağırladığını hatırlatan Türker, bu yıl Avrupalı ve İranlı turist sayısında artış görüldüğünü bildirdi.

Turizm sezonu için karanlık bir tablo çizmenin gereksiz olduğunu vurgulayan Türker, "Çok dramatik bir düşüş beklemiyorum. Belli ülkeler ve kültürler açısından turizm olmazsa olmaz. Ruslar da turistik seyahate çıkmadan yapamayan bir toplum yapısına sahip. Özellikle orta ve üst sınıf, tatilsiz ve Antalya'sız yapamaz" dedi.

Türkiye'deki fiyatlarla aynı kalitedeki hizmetin başka bir yerde bulunamayacağını dile getiren Türker, bu açıdan Antalya'nın, Ruslar için tatil yapabilecekleri önemli destinasyonlar arasında olduğunu kaydetti.