Rus pazarındaki daralma Antalyalı kuyumcuları da vurdu

Rus pazarındaki daralma Antalyalı kuyumcuları da vurdu
Rus pazarındaki daralma Antalyalı kuyumcuları da vurdu
- Antalya Kuyumcular Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Erdem: - "Rusya'dan gelen turistteki yüzde 25-30 azalma, kuyum sektöründe yüzde 55-60 iş kaybına sebep oluyor. Önümüzdeki dönemde toparlasa bile kaybın yıl ortalamasının yüzde 35-40 olacağını düşünüyoruz" - "Kent merkezinde 10 yıl önce 700'lerde olan kuyumcu sayısı bugün 260'a düştü"

ANTALYA (AA) - LEYLA ATAMAN KOYUNCUOĞLU - Rusya'da yaşanan ekonomik kriz sebebiyle Antalya'ya gelen Rus turist sayısındaki azalma, seyahat ve konaklama sektörlerinin yanı sıra kuyum sektörünü de olumsuz etkiledi.

Antalya Kuyumcular Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ferda Erdem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, haziran ayı itibarıyla geçen yılın aynı dönemine göre kuyum sektöründe yüzde 55-60 kaybı olduğunu söyledi.

Rusya'da yaşanan ekonomik kriz sebebiyle Antalya'ya gelen Rus turist sayısındaki azalmadan kuyumculuk sektörünün de ciddi düzeyde etkilendiğini vurgulayan Erdem, daha çok 14 ayar takı veya pırlanta alan Rus turistin önceki yıllarda kentteki kuyum sektörüne ciddi hareket getirdiğini söyledi.

Erdem, "Rusya'dan gelen turistteki yüzde 25-30 azalma, kuyum sektöründe yüzde 55-60 iş kaybına sebep oluyor. Önümüzdeki dönemde toparlasa bile kaybın yıl ortalaması olarak yüzde 35-40 olacağını düşünüyoruz" dedi.

- "Turizmin iyi olması bütün piyasaya hareket getiriyor"

Turizmdeki azalmanın zincirleme olarak tüm sektörleri etkilediğinin altını çizen Erdem, şöyle konuştu:

"Turizmin iyi olması bütün piyasaya hareket getiriyor. Oteller dolu olduğu zaman çiftçinin domatesi, elması, portakalı daha çok tüketiliyor. Üretici, işçi, tüccar para kazanıyor. Bu defa benim yerli müşterim de daha çok gelmeye başlıyor. Para kazanıyor çünkü. Eskiden Antalya'daki kuyumcular Türkiye 'de yaşanan ekonomik krizi hissetmezdi. Çünkü turistin memleketinde kriz yoktu, burada alışverişine devam ederdi. Turizmin böyle avantajları da var ama şu anda dezavantajını yaşıyoruz. Rusya'daki ekonomik kriz nedeniyle cebindeki para azalan Rus turist bizi de olumsuz etkiledi."

- Kuyumcu sayısı yüzde 63 azaldı

Ferda Erdem, konaklama sektöründeki her şey dahil sistemi ve alışveriş yapmak isteyen turistin büyük alışveriş merkezlerine yönlendirilmesinin de kent merkezindeki kuyumcuları sıkıntıya soktuğunu anlattı.

Antalya'da kuyumcu sayısının giderek azaldığını ifade eden Erdem, "Kent merkezinde 10 yıl önce 700'lerde olan kuyumcu sayısı bugün  260'a düştü" diye konuştu.

- Yerli müşteri hareketlenmeye başladı

Erdem, düğün sezonu olması dolayısıyla yerli müşteride kış dönemine göre bir artış olduğunu dile getirerek, en çok bilezik satın aldıklarını belirtti.

Altın alışverişinde kredi kartına 4 taksit uygulamasının sektöre "cansuyu" olduğuna dikkati çeken Erdem, aslında 4 taksidin de kendilerine yetmediğini, 6 veya 9 taksite çıkarılması gerektiğini söyledi.

Bankalara altın götüren vatandaşlara uyarıda bulunan Erdem, "Bankalara ekspertiz yaptırdık, değeri bu kadar' deyip altınlarınızı bankaya yatırmayın. Bankaya 'altın vermeyin' demiyoruz, ama gelin bir de kuyumcudan değerini sorun, sonra yatırın çünkü bankalar genelde hurda fiyatına alıyor altını. Kuyumcu üzerine biraz daha işçilik payı koyarak fiyat çıkarıyor, dolayısıyla müşterinin menfaati var" diye konuştu.