"Rus turistin Türkiye'den vazgeçmesi o kadar kolay değil"

"Rus turistin Türkiye'den vazgeçmesi o kadar kolay değil"
"Rus turistin Türkiye'den vazgeçmesi o kadar kolay değil"
- İş adamı ve turizmci Kınay: - "Türkiye için Rus turist bu kadar önemliyken Rus turist için de Türkiye önemli. Rus turistin Türkiye ve Antalya'dan vazgeçmesi, o kadar kolay değil" - Skal International Dünya Başkanı Çene: - "Alternatif pazarların üzerine daha fazla gidip, oralardan gelen turist sayısını artırmak gerekiyor"

ANTALYA (AA) - SİNAN ÖZMÜŞ - İş adamı ve turizmci Cem Kınay, "Türkiye için Rus turist bu kadar önemliyken Rus turist için de Türkiye önemli. Rus turistin Türkiye ve Antalya'dan vazgeçmesi, o kadar kolay değil" dedi.

"Her şey dahil" sisteminin öncüsü iş adamı Cem Kınay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rusya pazarının Türkiye ve özellikle Antalya için çok önemli olduğunu ifade etti.

Her yıl Rusya'dan 5 milyon turist geldiğini ve Antalya'da yaşayan Rus-Türk ailelerin nüfuslarının 1 milyonu bulduğunu dile getiren Kınay, Rusya ile olan ilişkilerin turizm açısından çok önemli olduğunu söyledi.

Kınay, Antalya'nın bazı bölgelerinin özellikle Rus turizmine hizmet ettiğini belirterek "Kış aylarında olduğumuz için daha o kadar eksiklik hissedilmiyor çünkü Ruslar genellikle yaz sezonunda gelen turistlerdir" dedi.

Turizm camiasının, martta başlayacak rezervasyonlara kadar krizin ortadan kalkmasını beklediğini dile getiren Kınay, şöyle devam etti:

"Bence bu olanları, turizmde ve Antalya'da bir reform için bir şans olarak değerlendirmek lazım. Türkiye, turizmde çok önemli bir ülke. Daha da ürünlerini çeşitlendirmesi lazım. Turist aldığı ülkelerin sayısını çeşitlendirmesi lazım ki böyle konularda, böyle sorunlar çıktığında hemen bir kriz ortamı oluşmasın. Pozitif bir insanım, bunu yeni bir reform için şans olarak görüyorum."

- "Güçlü bir devletimiz, güçlü bir turizm sektörü var"

"Türkiye için Rus turist bu kadar önemliyken Rus turist için de Türkiye önemli. Rus turistin Türkiye ve Antalya'dan vazgeçmesi, o kadar kolay değil" diyen Kınay, Ruslar'ın Türk yemekleri ve otellerini sevdiğini vurguladı.

Çok sayıda Rus'un Türkiye'de yaşadığını ve akrabalıklar kurduğunu anımsatan Kınay, "Rus halkının Türkiye ile Türk halkının da Rusya ile bir sorunu olduğunu düşünmüyorum. Temennimiz, şu andaki siyasi sıcaklığın soğuması. Güçlü bir devletimiz, güçlü bir turizm sektörü var. Bunu, bir türlü atlatacaktır" diye konuştu.

- "Alternatif pazarların üzerine gidilmeli"

Turizm sektöründe 87 ülkede 21 bin üyesi bulunan global bir ticaret birliği Skal International'ın Dünya Başkanı Salih Çene ise Rusya'da bu sene Ruble'nin değer kaybetmesiyle yaşanan krizde, Türkiye'ye ve Antalya'ya gelen turist sayısında azalma olduğunu anımsattı.

Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağının düşürülmesinin ardından yaşanan durumdan kış ayları olması nedeniyle turizmin henüz etkilenmediğini anlatan Çene, "Alternatif pazarların üzerine daha fazla gidip, oralardan gelen turist sayısını artırmak gerekiyor" dedi.

Yeni bir pazar oluşturmanın çok ciddi bir süreç ve çalışma gerektirdiğini belirten Çene, bunun için en az 3-5 senelik bir dönem gerektiğini kaydetti.