Rusya yaptırımları pazar çeşitliliğini gündeme getirdi

Rusya yaptırımları pazar çeşitliliğini gündeme getirdi
Rusya yaptırımları pazar çeşitliliğini gündeme getirdi
- Antalya'da iş dünyası temsilcileri, Rusya'nın Türkiye'ye karşı bazı alanlarda yaptırım uygulamasının turizm ve tarımda alternatif pazarlara yönelmeleri yönünde bir fırsat oluşturabileceğini düşünüyor - ATSO Başkanı Çetin: - "Bizim artık pazarımızı hem turizm hem de tarım açısından çeşitlendirmemiz gerekiyor. Bu konuda birkaç pazara bağlı kaldık" - ATB Başkanı Çandır: - "Diğer ülkelerle ikili gümrük birliği anlaşmaları yapılarak bizim ürünlerimizin başka ülkelere kolay ulaşması için özel bir seferberlik ilan edilmesi gerekir" - BAİB Yönetim Kurulu Üyesi Demir: - "Avrupa'ya ihracat devam ediyor. Azerbaycan, Kazakistan, kuzey Irak pazarları da kaybedilen Rusya pazarına karşı çözüm olacak"

ANTALYA (AA) - HÜSEYİN KANBER - LEYLA ATAMAN KOYUNCUOĞLU - Antalyalı sanayici ve iş dünyası temsilcileri, Rusya'nın bazı alanlarda Türkiye'ye yaptırım uygulamasının turizm ve tarımda pazar çeşitlendirmesine gitmek için bir fırsat olabileceği görüşünde.

Antalyalı sanayici, iş dünyası ve ihracat temsilcileri, Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından bu ülkenin Türkiye'ye yönelik açıkladığı ekonomik yaptırımlara ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Rusya krizinden en çok etkilenen kentin Antalya olduğunu ifade ederek, bu sorunun çözülmesi için gerekli adımların bir an önce atılmasını beklediklerini anlattı.

Türkiye'nin genel ihracatına bakıldığında yaş sebze ve meyvede Antalya'nın payının yüzde 40 civarında bulunduğuna işaret eden Çetin, onun için tedbirlerin alınıp, gerekli çağrının yapılmasını istediklerini kaydetti.

- "Alınacak tedbirler, fırsat olarak da dönebilir"

Bu tedbirlerin kendilerine fırsat olarak da dönebileceğini belirten Çetin, "Bizim artık pazarımızı hem turizm hem de tarım açısından çeşitlendirmemiz gerekiyor. Biz bu konuda birkaç pazara bağlı kaldık. Pazarı çeşitlendirerek fırsat haline getirebilirsek, bu krizden çok iyi çıkabiliriz. Ama bu sene için biraz sıkıntılı görünüyor" diye konuştu.

ATSO olarak Rusya'da Moskova ve San Petersburg dahil 12 büyük ticaret odasına işbirliği çağrısında bulunduklarını ifade eden Çetin, Rus muhataplarına e-mail ve mektup göndererek genel siyasetten dolayı yaşananlardan etkilenmemelerini istediklerini söyledi.

Çetin, Ekonomi, Gıda, Tarım ve Hayvancılık, Kültür ve Turizm ile Dışişleri bakanlıklarının yaşanan gelişmelerle ilgili ciddi çalışma yaptıklarına dikkati çekerek, ilgili bakanlıklarla yaptıkları görüşmelerde kendilerine birkaç konuda kararların alındığının söylendiğini aktardı.

- "Yeni pazarlar için teşvikler bekliyoruz"

Yaş sebze ve meyvenin her gün üretilen ve bekletilemeyecek bir ürün olduğunu anlatan Çetin, onun için tarımda çok hızlı bir girişim yaparak pazarlamaya ciddi anlamda ağırlık verilmesinin önemine işaret etti.

Uzun vadede pazarın çeşitlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Çetin, şöyle devam etti:

"Bizim çok acil pazarı çeşitlendirerek, pazar payını daha küçük dilimlere bölmemiz gerek. Bunun için tarımda pazarlamayla, turizmde de tanıtımla ilgili çok ciddi uzun vadeli çalışma yapmamız gerek. Biz bu tür çalışmaları oda olarak elimizden geldiği kadar yapabiliriz ancak devlet politikası olarak hükümetimizden tanıtım ve yeni pazarlar için teşvikler bekliyoruz."

- "Hükümet yakından ilgileniyor"

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır da kent ekonomisinde tarımın payının yüzde 20 olduğunu, bu nedenle yaşanan krizin Antalya'yı derin şekilde etkilediğini söyledi.

Ekonomi Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı başta olmak üzere hükümetin özellikle Antalyalı üretici ve ihracatçılarla yakından ilgilendiğini anlatan Çandır, "Başbakanımızın da ifadeleriyle en azından bu kayıpların karşılanacağı yönündeki olumlu fikirlerini aldık. Bu sektöre moral oldu. Umuyoruz ki yıl başından sonrası için de çok iyi bir diplomatik çalışmalar olur" dedi.

Alternatif pazar çalışmaları için de görüşmelerin devam ettiğini belirten Çandır, şunları söyledi:

"Her pazarın istediği ürün kalitesi, ürün şekli farklı. Ona göre üretim yapmak zorundasınız. Tohumdan fidana, fidandan seraya ve çıkan ürünü de ona göre değerlendiriyorsunuz. İş dünyası olarak biz her zaman pazar ve ürün çeşitliliğine önem veriyoruz ama bunların hepsi ulaşımdan lojistiğine kadar değişik faktörleri de yerine getirmeyi gerektiriyor. Bunlar, kısa sürede hayata geçecek konular değil."

Hükümetten doğu bloku ülkeleriyle olan gümrük indirimleri, ikili anlaşmalarla bu pazarın çeşitlendirilmesi konusunda yardımcı olmasını temenni ettiklerini ifade eden Çandır, "Diğer ülkelerle de ikili gümrük birliği anlaşmaları yapılarak bizim ürünlerimizin başka ülkelere kolay ulaşması için özel bir seferberlik ilan edilmesi gerekir" dedi.

-  "Azerbaycan, Kazakistan, Kuzey Irak pazarları"

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Yönetim Kurulu Üyesi Ali Demir de şu anda yaş meyve ve sebzede Antalya'dan kademe kademe sevkıyatın devam ettiğini söyledi.

Rusya'nın Türkiye için yaptırım kararının yıl başından sonra yürürlüğe gireceğine dikkati çeken Demir, Antalya'dan Rusya'ya ihracatın devam ettiğini, fakat tırların gümrüklerde çok beklediğini söyledi. Demir, Azerbaycan, Kazakistan, kuzey Irak pazarlarının da kaybedilen Rusya pazarına karşı çözüm olacağını dile getirdi.

Demir, mevsim itibarıyla şu anda Antalya'dan Rusya'ya domates, salatalık, patlıcan, nar, limon, portakal ve üzüm gibi yaş meyve sebze ürünlerinin gönderildiğini sözlerine ekledi.