Rusya'nın Türkiye'ye yönelik yaptırım kararı

Rusya'nın Türkiye'ye yönelik yaptırım kararı
Rusya'nın Türkiye'ye yönelik yaptırım kararı
- TİM Yönetim Kurulu Üyesi Satıcı: - "Başbakan Davutoğlu'nun açıklaması firmalarımıza büyük moral oldu. Başbakanımız Ahmet Davutoğlu'na ihracatçı ailesi olarak şükranlarımızı sunuyoruz"

ANTALYA (AA) - Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kurulu Üyesi ve Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkanı Mustafa Satıcı, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Rusya'nın Türkiye'ye yönelik yaptırım kararıyla ilgili açıklamasının firmalara büyük moral olduğunu bildirdi.

Satıcı, yaptığı yazılı açıklamada, Rusya ile yaşanan krizin yansıması olarak Rusya'ya ihraç edilen ürünlerin gümrüklerde bekletildiğini, ürünlerde kısmen bozulmalar yaşanmaya başladığını hatırlattı.

Satıcı, bu çerçevede TİM, Ekonomi Bakanlığı ve ilgili diğer bakanlıklarla hükümetin yaptığı çalışmalar ve istişareler sonucunda Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, yaşanan kriz sonrasında oluşan zararla ilgili ihracatçıların mağduriyetinin giderileceğine yönelik açıklama yaptığını hatırlattı. Açıklamanın, sektörde memnuniyetle karşılandığını ifade eden Satıcı, "Başbakan Davutoğlu'nun açıklaması firmalarımıza büyük moral oldu. Başbakanımız Ahmet Davutoğlu'na ihracatçı ailesi olarak şükranlarımızı sunuyoruz" ifadesini kullandı.

Satıcı, yaş sebze meyve sektörünün 50'den fazla ülkeye ihracat yaptığını ve bundan sonra da yapmaya devam edeceğini belirterek, şunları kaydetti:

"Hatırlanacağı gibi Rusya Federasyonu, Avrupa ile de kriz yaşamıştı. Kriz döneminde ve sonrasında Türkiye ve Türk ihracatçıları olarak Rusya Federasyonu'na her türlü desteğe hazır olduğumuzu bildirmiştik. Rusya Federasyonu'nun tüm yaş sebze meyve talebini karşılayacağımızı kendilerine iletmiştik. O dönemde Rus halkına en kaliteli sebze ve meyveleri sunmak için sektör olarak seferber olduk. Bundan sonra da verdiğimiz sözün arkasında olduğumuzu, bir an önce ticaretin normale dönmesi arzumuzu kendileri ile paylaşmak istiyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Satıcı, ihracatın normale dönmesinin ihracatçılar kadar, üreticilere de katkı sağlayacağını vurguladı.