Sağlık Bakanı Müezzinoğlu sabah sporu yaptı

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu sabah sporu yaptı
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu sabah sporu yaptı
- Bakan Müezzinoğlu: - "Tüm vatandaşların sağlıklı yaşam kültürüne sahip olmasını istiyoruz"

ANTALYA (AA) - Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, tüm vatandaşların sağlıklı yaşam kültürüne sahip olmasını istediklerini bildirdi.

Bakan Müezzinoğlu, "Sağlık Bakanlığı Koordinasyon Değerlendirme ve Planlama Toplantısı" için geldiği Antalya'da, Belek Turizm Merkezinde konakladığı otelden çıkarak yaklaşık 2 kilometre yürüdü. Müezzinoğlu'na yürüyüşte toplantı için Antalya'da bulunan bakanlık çalışanları ve illerden gelen müdürler de eşlik etti.

Turistik tesisin bahçesinde gerçekleştirilen yürüyüşün ardından Bakan Müezzinoğlu ve beraberindekilere, otelin spor sorumlusu tarafından egzersiz yaptırıldı.

Müezzinoğlu, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı tarafından ilan edilen "Sağlıklı beslenme ve hareket yılı" kapsamında bir yılı aşkın süredir hemen hemen her cumartesi Türkiye genelinde sabah yürüyüş ve sporlarının organize edildiğine değindi.

"Tüm vatandaşların sağlıklı yaşam kültürüne sahip olmasını istiyoruz" diyen Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

"İstiyoruz ki toplumun önündeki öncüler, yöneticiler, sivil toplum örgütleri, güzel örnek olsunlar, sağlıklı örnek olsunlar. Kendisine değer veren bir insanın sağlıklı yaşamı merkeze alması gerekir, sevdiklerine değer veren birinin sevdikleriyle huzurlu bir ömür sürmeyi merkeze alması gerekir. Bunun için de bu organizasyonları olabildiğince Türkiye genelinde genişleterek sürdürüyoruz."

Bir gazetecinin, "Müdürlerin performansını nasıl buldunuz" sorusu üzerine Bakan Müezzinoğlu, "Hiç kimse için performans değerlendirmesi yok, niyet değerlendirmesi var. Katılan arkadaşlar ve katılmayan arkadaşlar değerlendirmesi yapacağız" dedi.

Müezzinoğlu, yürüyüş sırasında kaç kalori yakıldığını soran bir gazeteciye de şu yanıtı verdi:

"Çok kalori yakma hesabından ziyade, 400 civarında kalori yakmışızdır ama önemli olan bunu yaşam felsefemize koyup koymamak. Onu koyduysak ve fırsatları değerlendirebiliyorsak, bu anlamda yapmamız gerekeni yüzde 70 yaparız. Bunu kalori yakma niyetiyle yaparsak kültüre dönüşmez. Bunu yaşam felsefesi, sağlıklı hayat , yaşam sürdürebilme anlayışı olarak yapıyorsak kalori anlayışına çok gerek yok."