Sağlıkçıya Şiddete Hayır Günü

Sağlıkçıya Şiddete Hayır Günü
Sağlıkçıya Şiddete Hayır Günü
- Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Yılmaz: - "Sağlık çalışanına şiddet, aslında hastanın kendi sağlığına karşı uyguladığı şiddettir"

ANTALYA (AA) - Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Necat Yılmaz, sağlık çalışanına şiddetin aslında hastanın sağlığına karşı uygulandığını bildirdi.

Yılmaz, "28 Nisan Sağlıkçıya Şiddete Hayır Günü" dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, sağlık çalışanına yönelik şiddetin vatandaş işbirliğiyle sona erdirilebileceğini belirtti. 

Özveriyle hizmet vermeye çalışan hekimlere, hemşirelere ve sağlık çalışanlarına sahip çıkılmasını isteyen Yılmaz, "Unutulmamalıdır ki sağlık çalışanına uygulanan şiddet , aslında hastanın kendi sağlığına karşı uyguladığı bir şiddettir" ifadesini kullandı.  

Yılmaz, birliğe bağlı hastane ve ağız diş sağlığı merkezlerinde yılın ilk üç ayında yaşanan şiddet olaylarına ilişkin 78 başvuru yapıldığını belirterek, şunları kaydetti: 

"Bunun 43'ü acil servislerde, 21'i polikliniklerde, 14'ü yataklı servislerde yaşanmış olup, 66'sı sözel, 8'i hem sözel hem fiziksel, 4'ü ise yalnızca fiziksel şiddet şeklinde gerçekleşmiştir. Bu başvurular ile ilgili birimlerimiz tarafından işlem yapılmış ve hukuki yollara başvurulmuştur." 

Yılmaz, sağlık çalışanlarına şiddet uygulamanın diğer hastaların hekimsiz, hemşiresiz kalması anlamına geldiğini, bunun da 2 yıla kadar hapis ve para cezasıyla cezalandırıldığını ifade etti. 


  ETİKETLER:

  Antalya

  ,

  şiddet

  ,

  Kamu

  ,

  Para

  ,

  hapis

  ,

  hizmet

  ,

  Karşı