Satranç: 2015 Türkiye Kupası

Satranç: 2015 Türkiye Kupası
Satranç: 2015 Türkiye Kupası
- Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Tülay: "Lisanlı sporcu sayısında federasyonlar arasında birinci sıradayız"

ANTALYA (AA) - Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) tarafından düzenlenen 2015 Türkiye Kupası, Antalya'nın Manavgat ilçesinde sürüyor. 

İlçedei bir otelde düzenlenen ve 418 sporcunun katıldığı müsabakalarda ilk 20 içinde yer alacak sporculara toplam 30 bin lira  ödül dağıtılacak.

İlk 9 içinde bulunacak sporcular ise 2015 Türkiye Şampiyonası'na katılmaya hak kazanacak.

Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tülay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye Kupası'nın, Türkiye Şampiyonası'nın ön ayağı olduğunu dile getirdi. 

Federasyon olarak son yıllarda ülke geneline yayıldıklarına ve 495 binin üzerinde lisanslı sporcuya sahip olduklarına dikkati çeken Tülay, "Lisanlı sporcu sayısıyla federasyonlar arasından birinci sıradayız. 500 bin sporcuya çok az kaldı. Birkaç yıl içerisinde 1 milyon lisanslı sporcu hedefine ulaşmayı planlıyoruz" dedi.

Uluslararası şampiyonlarda son dönemde ciddi başarılar elde ettiklerini dile getiren Tülay, şöyle devam etti:

"2014 yılında, dünyada ne kadar başarılı bir ülke olduğumuzu gösterdik. Geçen ağustos ayında Norveç'in Tromsö şehrinde yapılan 41. Dünya Satranç Olimpiyatları'nda, A Milli Takım düzeyinde 21. sırada yer aldık. Bu dünya şampiyonalarında aldığımız en yüksek derecedir. Birçok uluslararası şampiyonlarda bireysel ve takım olarak büyük başarılar elde ettik."