Şehit er Barış Akkabak toprağa verildi

Şehit er Barış Akkabak toprağa verildi
Şehit er Barış Akkabak toprağa verildi
- Mardin'in Midyat ilçesinde teröristlerce yola döşenen mayının patlama sonucu şehit olan jandarma komando er Barış Akkabak, memleketi Antalya'da son yolculuğuna uğurlandı - Cenaze törenine Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, AK Parti, CHP ve MHP milletvekileri ile çok sayıda vatandaş katıldı

ANTALYA (AA) - Mardin'in Midyat ilçesinde teröristlerce yola döşenen mayının askeri aracın geçişi sırasında patlaması sonucu şehit olan jandarma komando er Barış Akkabak (20), memleketi Antalya'da son yolculuğuna uğurlandı.

Akkabak'ın naaşı Diyarbakır'daki törenin ardından öğle saatlerinde askeri uçakla önce Antalya Askeri Havalimanı'na ardında da konvoy eşliğinde Serik ilçesindeki Gebiz Merkez Camisi'ne getirildi. Akkabak'ın Türk bayrağına sarılı naaşı musalla taşına konuldu, tabuta sarılan Akkabak'ın yakınları sinir krizi geçirdi. 

Cenaze töreninde yoğunluk nedeniyle izdiham olurken, "Şehitler ölmez, vatan bölünmez", "Her Türk asker doğar", "Ne mutlu Türküm diyene", "Vatan sana canım feda olsun" gibi sloganlar atıldı. Şehit Akkabak, ikindi namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Kozan Mahallesi'deki mezarlığa defnedildi.

Tabutun musalla taşından kaldırılması sırasında şehidin anneannesi Havva Akkabak  "Bir anne diyemedin, anneannen burada. Ne olur beni de alın, beni de götürün" diye feryat etti. Bu arada şehidin dedesi Ramazan Akkabak'ın pantolonundaki yamalar dikkat çekti. 

Namazı kıldıran Antalya İl Müftüsü Osman Artan, yaptığı konuşmada, şehitlik mertebesinin İslam inancında çok önemli bir yeri olduğunu ifade ederek, bugün ibadetlerimizi rahat ve huzurlu bir şekilde yapabiliyorsak, bunun Çanakkale'deki şehitlerimizin döktükleri kanın neticesi olduğunu söyledi.

Barış Akkabak'ın da bu vatan topraklarında ibadetlerimizi rahatça yapabilmemiz için canını cennetteki makamlarla değiştirdiğini vurgulayan Artan, "Bu kardeşimiz kalleşçe ve yüzlerine maske takarak 'barış elçisi' adı altında konuşmalar yapan insanların, pusu kurmak suretiyle, bir mayının patlaması suretiyle şehit oldu" diye konuştu.

Cenaze törenine Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, AK Parti Antalya milletvekilleri Mustafa Köse, Hüseyin Samani, Sena Nur Çelik, CHP Antalya milletvekilleri Niyazi Nefi Kara, Mustafa Akaydın, Çetin Osman Budak, MHP Antalya Milletvekili Tarkan Akıllı, şehidin yakınları ve çok sayıda vatandaş katıldı.