Side Sualtı Müzesi Projesi

Side Sualtı Müzesi Projesi
Side Sualtı Müzesi Projesi
- Antalya DTO Başkanı Kendiroğlu: - "Dünyanın çeşitli bölgelerinden gelecek dalış meraklıları için cazibe merkezi oluşturmaya çalışıyoruz"

ANTALYA (AA) - Antalya Deniz Ticaret Odası (DTO) tarafından yürütülen ve Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) tarafından desteklenen "Side Sualtı Müzesi" projesiyle ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Antalya DTO Başkanı Bekir İnanç Kendiroğlu, bir otelde düzenlenen toplantıda, söz konusu müzede sergilenecek eserlerinin tamamlanmak üzere olduğunu belirtti.

Bir ay içerisinde heykellerin su altına yerleştirilmesinin ve haziran ayında da ziyarete açılmasının planlandığını kaydeden Kendiroğlu, Side Sualtı Müzesi'nin  Türkiye 'de ilk, dünyada ise ikinci sualtı müzesi olacağının altını çizdi. 

Kendiroğlu, söz konusu projenin turizm sektörüne de katkı sağlayacağına dikkati çekerek, sualtı müzesini Side'ye yapma amaçlarına ilişkin, "Side bölgesi maalesef, çok fazla sualtı zenginliğine hakim değil. Side'de bir batığımız yok, resifimiz mevcut değil ve çok kısıtlı imkanlarla arkadaşlarımız orada faaliyet gösteriyor" ifadesini kullandı.

Bölgenin turizm faaliyetlerinin çeşitlendirilmesine, spor ve kültür turizmi etkinliklerinin bütünleştirilmesine katkı sağlamayı hedeflediklerini bildiren Kendiroğlu, "Antalya kıyı şeridinin tamamına dalış turizminin yayılması ve yeni dalış noktalarının kazandırılmasını istiyoruz. Dünyanın çeşitli bölgelerinden gelecek dalış meraklıları için cazibe merkezi oluşturmaya çalışıyoruz" diye konuştu. 

Side Sualtı Müzesi projesi kapsamında, su altına konulacak eserlerle ilgili Kurtuluş Savaşı, deve kervanı, Mevleviler, Yunan mitolojisinden Poseidon ve Antalya EXPO 2016'nın da teması olan "Çiçek ve Çocuk " konularını seçtiklerini anlatan Kendiroğlu, su altına 110 figürün yerleştirileceğini açıkladı.

Kemer bölgesi için de BAKA'ya teklif verdiklerini bildiren Kendiroğlu, benzer bir projeyi Antalya merkezde yapmayı düşündüklerini sözlerine ekledi.