Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki uygulamalara tepkiler

Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki uygulamalara tepkiler
Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki uygulamalara tepkiler
- Birlik Vakfı Antalya Şube Başkanı Asri: - "Doğu Türkistan'da yaşananları insanlık suçu olarak değerlendirmemiz gerekiyor. Bu ne Doğu Türkistan'da yaşayan halkın ne dünyadaki Müslümanların ne de Türkiye'nin sorunudur"

ANTALYA (AA) - Birlik Vakfı Antalya Şubesince, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki uygulamalara farkındalık oluşturabilmek için etkinlikler gerçekleştirecek.

Birlik Vakfı Antalya Şube Başkanı Bekir Asri, yaptığı yazılı açıklamada, 12 Temmuz Pazar günü saat 18.15'te Kepez Sakarya Parkı'ndan başlayacak araç konvoyunun, Yat Limanı'ndan hareket edecek 75 tekne ve havadan paramotorların Konyaaltı Varyant bölgesinde bulunan Şehitlik Anıtı'na gidileceğini belirtti.

Çin 'in "Doğu Türkistan"da Müslümanlara yaptığı baskı ve fiziksel şiddetin ciddi boyutlara ulaştığı bugünlerde Birlik Vakfı Antalya Şubesi olarak "Zulme dur de" sloganıyla bu duruma tepki göstermeye hazırlandığını bildiren Asri, yaşananların tüm dünyanın ortak sorunu olduğunu kaydetti.

Türkiye 'nin farklı yerlerinde yürüyüş yapıldığını ancak Antalya'da gerçekleştirilecek organizasyonun daha çok dikkat çekecek nitelikte olacağını anlatan Asri, şunları kaydetti:

"Doğu Türkistan'da yaşananları insanlık suçu olarak değerlendirmemiz gerekiyor. Bu ne Doğu Türkistan'da yaşayan halkın ne dünyadaki Müslümanların ne de Türkiye'nin sorunudur. Orada yaşananlar tüm dünyanın huzurunu kaçıran ve çözüm için ortak hareket edilmesi gereken ciddi bir meseledir. Antalya'da gerçekleştirdiğimiz eylemin dünyada bir farkındalık yaratmasını ve yaşananların bir an önce son bulmasını umut ediyoruz."

Asri, 12 Temmuz Pazar günü yapılacak etkinlikle tüm Antalyalıları "Zulme dur demeye" davet ettiklerini belirterek, basın açıklamasının ardından halka açık iftar sofrası kurulacağını kaydetti.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Antalya

  ,

  Çin

  ,

  Pazar

  ,

  iftar

  ,

  Birlik

  ,

  sakarya