Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki uygulamalara tepkiler

Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki uygulamalara tepkiler
Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki uygulamalara tepkiler
ANTALYA (AA) - Birlik Vakfı Antalya Şubesi üyesi bir grup, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki uygulamalara tepki gösterdi.Grubun bir kısmı, Antalya Yat...

ANTALYA (AA) - Birlik Vakfı Antalya Şubesi üyesi bir grup, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki uygulamalara tepki gösterdi.

Grubun bir kısmı, Antalya Yat Limanı'ndan kalkan "Doğu Türkistan" bayraklı 15 gezinti gemisiyle Lara ve Konyaltı sahillerinde tur atarken, bir kısmı da Kepez ilçesindeki Sakarya Parkı'ndan Varyant mevkisine kadar yaklaşık 100 araçlık konvoyla geldi. Protesto sırasında Türkistan lehine ve Çin hükümeti aleyhine çeşitli sloganlar atıldı.

Birlik Vakfı Antalya Şube Başkanı Bekir Asri, Doğu Türkistan'daki Çin zulmüne "dur" demek, zulmü haykırmak ve kınamak için toplandıklarını söyledi.

Müslüman Uygur Türklerinin din, din ve kimliklerinin ortadan kaldırılmaya çalışıldığını ve en küçük taleplerinin dahi terörizm diye nitelendirilerek baskı altına alınmaya çalışıldığını savunan Asri, şöyle konuştu:

"Çin hükümetinin soykırıma dönüşen uygulamaları, her yıl yüzlerce Müslüman'ın hayatını kaybetmesiyle son buluyor. Dünya , bu soykırıma, bu insanlık zulmüne, bu alçaklığa ve vahşete seyirci kalarak, ortak olmaktadır. Doğu Türkistan söz konusu olunca vicdanını duvara asanları kınıyoruz. Tüm dünya sussa da biz susmayacağız. Yeryüzünde tek başımıza kalsak bile mazlumun ve mağdurun yanında yer almaktan asla vazgeçmeyeceğiz. Bu zulme dur demek için tüm vicdan sahiplerini ayağa kalkmaya, Çin zulmü son buluna kadar bir daha oturmamaya davet ediyoruz."

Açıklamanın ardından Birlik Vakfı Antalya Şubesi tarafından Varyant mevkisinde iftar verildi.