Sinekle mücadele için bin kişilik ekip

Sinekle mücadele için bin kişilik ekip
Sinekle mücadele için bin kişilik ekip
- Antalya Büyükşehir Belediyesi, 988 personel ve 129 araçla sivrisinek mücadelesi yapacak

ANTALYA (AA) - Antalya Büyükşehir Belediyesi, 988 personel ve 129 araçla sivrisinek mücadelesi yapacak.

Antalya Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, Büyükşehir Belediyesi Çevre Sağlığı Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekiplerinin yaklaşan larva dönemi öncesi hazırlıklarını tamamladığı bildirildi.

Açıklamaya göre, sinekle mücadele kapsamında Antalya merkezinde Muratpaşa, Konyaaltı, Kepez, Aksu ve Döşemealtı ilçelerinde 585, Kemer'de 47, Kumluca'da 25, Finike'de 16, Demre'de 12, Kaş'ta 25, Korkuteli'de 7, Elmalı'da 7, Serik'te 48, Manavgat'ta 56, Alanya'da 99, Gazipaşa'da 22, İbradı, Gündoğmuş ve Akseki'de 9 personel görev yapacak. Toplamda 988 personel ve 129 araç ile sivrisinekle mücadele yürütülecek.

Ekipler, kış döneminde larva mücadelesi yaparak, uçkunla mücadele kapsamında üreme alanlarını ilaçlayacak. Karada, durgun sularda sivrisineğe karşı mücadele verilirken, denizden de tekneyle falezlerdeki larvaya karşı ilaçlama yapılacak. Ekipler, vektörel mücadelenin entegre bir program çerçevesinde biyolojik, kimyasal ve kültürel olarak yürütecek.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Çevre Sağlığı Şube Müdürlüğü yetkilileri, vektörel mücadelenin başarıyla yürütülmesinin halkın katılımı sayesinde mümkün olduğunu belirterek, foseptik taşkınlarının önlenmesi, sulu tarım yapılan bölgelerde önem alınması konusunda uyarılarda bulundu.